Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Im szerszy krąg osób zna prawdę, tym większa szansa na zwycięstwo w wojnie informacyjnej

19.06.2023, 10:12aktualizacja: 19.06.2023, 12:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ M. Kmieciński
PAP/ M. Kmieciński
W walce z dezinformacją najważniejsza jest edukacja i dotarcie z prawdą do jak najszerszej grupy odbiorców - uznali uczestnicy dyskusji o bezpieczeństwie w dobie wojny informacyjnej, która odbyła się podczas 5. edycji organizowanej przez PAP konferencji „Media przyszłości”.

W debacie „Bezpieczeństwo w dobie wojny informacyjnej” wzięli udział ppłk Brett Lea, były oficer prasowy amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej stacjonującej w Fort Bragg w Karolinie Północnej oraz Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie.

Podpułkownik Lea był pytany o różnice między komunikacją wojskową a cywilną. Stwierdził, że komunikacja i walka z dezinformacją, za którą odpowiadają wojskowi oficerowie prasowi bywa trudna, ponieważ narzędzia, jakimi dysponuje armia - nawet amerykańska, która jest największa na świecie - są ograniczone w porównaniu do narzędzi do tworzenia dezinformacji, które ma Rosja.

„Staramy się chronić naszych żołnierzy pokazując, że ten atak trwa stale i nie da się ostatecznie zwalczyć wroga” - podkreślił ppłk Lea. Relacjonował, że w zeszłym roku amerykańscy oficerowie prasowi przez pięć miesięcy przebywali w Polsce i wspierali Ukrainę w walce z Rosją, szczególnie w obszarze dezinformacji.

„Spotkaliśmy się z inną sytuacją niż oczekiwaliśmy. Wyzwanie pozostaje, bo brak nam narzędzi, żeby pokonać wszystkie rodzaje dezinformacji, na przykład te rozpowszechniane przez boty. Najlepszą metodą walki z dezinformacją jest edukacja - staramy się edukować naszych wojskowych, bo wysyłamy ich do środowiska informacyjnego, którego nie są oni w stanie jasno zidentyfikować” - powiedział były oficer prasowy amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

Jak przypomniał Stany Zjednoczone od wielu lat są w stanie wojny informacyjnej z Chinami i Rosją.

„Jesteśmy celem ich ataków. Gdybyśmy wysłali naszych żołnierzy bez szkolenia, to tak jakbyśmy wysyłali ich bez broni” - powiedział podpułkownik Brett Lea.

Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie, ocenił, że reżim autorytarny może łatwiej kreować dezinformację, m.in. z powodu braku zahamowań moralnych.

„Jeśli mówimy o Rosji, państwie, które jest gotowe zatapiać tysiące ludzi, żeby chronić się przed ukraińską kontrofensywą, państwie, które w sposób bezwzględny i absolutnie nieliczący się z konsekwencjami dokonuje mordów i właściwie promuje politykę ludobójstwa, to cóż można powiedzieć o jakichkolwiek zahamowaniach dotyczących dezinformacji?” - zauważył Robert Pszczel.

Były szef biura informacji NATO w Moskwie ocenił, że „paradoks całej sytuacji polega na tym, że platformy i portale społecznościowe, które Rosja czy Chiny używają do dezinformacji, zostały stworzone w większości przez społeczeństwa demokratyczne”.

„Czy mówimy o państwach, czy o organizacjach międzynarodowych takich jak NATO, Unia Europejska - są jednak określone ograniczenia, które nie pozwalają na stosowanie tych samych metod” - wskazał Pszczel.

Dodał, że jeśli Rosja czy Chiny stosują masową dezinformację, która wykorzystuje tworzenie sztucznych portali, podszywanie się pod media czy instytucje - to demokratyczne państwa nie mogą odpowiadać w ten sam sposób.

„Nie możemy sami zajmować się tworzeniem dezinformacji, bo to by oznaczało, że łamiemy swoje zasady” - podkreślił Robert Pszczel.

Uzupełnił, że np. w NATO dopuszczalne są tzw. operacje psychologiczne, które służą zmyleniu przeciwnika, ale one są stosowane tylko i wyłącznie w przypadku bezpośredniego konfliktu, a formalnie państwa natowskie nie są w stanie konfliktu z Rosją.

„Mimo tych ograniczeń dysponujemy najsilniejszym orężem jakie jest - prawdą. Nasze argumenty, fakty zawsze się obronią” - zaznaczył Pszczel.

W jego opinii, jeśli mówimy o tym, co się dzieje faktycznie na świecie, o tym, co robią dane państwa, trzeba znaleźć sposób, aby te informacje dotarły do szeroko pojętej społeczności - zarówno międzynarodowej, jak i tej w poszczególnych krajach.

„To jest utrudnione w takich krajach jak Rosja, Chiny, Iran czy Korea Północna, gdzie dostęp społeczeństwa do informacji jest ograniczony przez kontrolę czy cenzurę” - ocenił ekspert.

Zgodził się z nim podpułkownik Brett Lea, który wskazał, że reżimy autorytarne rządzą poprzez kontrolę, a państwa demokratyczne przez wolność.

„Tylko w stanie wojny możemy stosować operacje takie jak wojna psychologiczna. Kiedy pełnimy rolę wspierającą, taką jak w przypadku konfliktu w Ukrainie, nie możemy tego robić” - powiedział.

Były oficer prasowy amerykańskiej dywizji powietrznodesantowej poinformował, że w celu walki z dezinformacją na portalach społecznościowych US Army m.in. organizuje kampanie w mediach społecznościowych oraz wprowadziła system szkoleń SMART, czyli social media awarness training, gdzie szkoli żołnierzy tak, by nie stali się oni ofiarami wojny informacyjnej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.06.2023, 10:12
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ