Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Adam Tooze - brytyjski historyk i ekonomista z Uniwersytetu Columbia wskazał, że kryzysy wywołane przez czynniki ekonomiczne, polityczne, geopolityczne oraz związane ze środowiskiem naturalnym, w ostatnich latach eskalują, przenikają się, a każdy z kryzysów wywiera wpływ na przebieg innych.
W opinii eksperta z sytuacją polikryzysu po raz pierwszy świat spotkał się w latach 2008-2009, gdzie na kryzys finansowy nałożyły się: agresja Rosji na Gruzję, przerwanie rozmów w ramach Światowej Organizacji Handlu, brak porozumienia na Szczycie Klimatycznym w Kopenhadze oraz epidemia świńskiej grypy.
W 2023 r. znaleźliśmy się w sytuacji, w której do skutków pandemii Covid-19 doszły jeszcze konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, inflacja powodująca skokowy wzrost kosztów utrzymania, rywalizacja ekonomiczna z Chinami, kryzys surowcowy oraz klimatyczny. Tymczasem, jak dostrzegł Adam Tooze, relacje medialne zamiast tłumaczyć rzeczywistość, przypominają raczej collage szokujących newsów.
„Przestajemy rozumieć rzeczywistość i zastanawiamy się, czy świat zwariował. Słowo polikryzys to wołanie: >>Uwaga, tu dzieje się wiele rzeczy naraz.<<. Ma prawdziwą wartość opisową, ponieważ tłumaczy, że współistniejące ze sobą kryzysy stanowią sieć powiązań i nie sprowadzają się do jednego wspólnego mianownika” - podkreślił prof. Tooze.
Światowy polikryzys może, zdaniem eksperta, stać się punktem wyjściowym do podjęcia próby przebudowy świata, przeorganizowania krajowej i światowej produkcji i konsumpcji.
„We współczesnej historii było wiele prób przezwyciężenia ograniczeń i przeszkód związanych z sytuacjami kryzysowymi, które zakończyły się sukcesem. Z drugiej strony niektóre rozwiązania, wypracowane jako próby wyjścia z kryzysów, wywołują nieodwracalne zmiany oraz skutki uboczne na wielką skalę, m.in. w środowisku naturalnym” - zaznaczył prof. Tooze.
Stwierdził także, że nie należy się oszukiwać, że znajdziemy cudowny sposób - jak zaawansowane technologicznie rozwiązania - na wszelkie możliwe kryzysy. Jesteśmy jednak w stanie kolektywnie wypracować rozwiązania cząstkowe, które złożą się na skuteczny system obrony przed negatywnymi skutkami kryzysów.
Prof. Tooze przypomniał także, że słowo „polikryzys” zostało użyte po raz pierwszy w 2016 r. przez francuskiego teoretyka Edgara Morina. Termin ten został podchwycony przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Edgara Junckera, który opisał nim sytuację z lat 2014-2015, w której UE musiała mierzyć się równocześnie z greckim długiem, pierwszą agresją Putina na Ukrainę, zapowiedzią Brexitu i zalewającymi Europę syryjskimi uchodźcami.
Kongres Impact’23, największe wydarzenie o tematyce ekonomicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, odbywa się w dniach 10-11 maja 2023 w Poznaniu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.05.2023, 09:48 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ