Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN: inauguracja działalności Przystanku Historia Zaolzie IPN w Gnojniku (komunikat)

06.04.2018, 23:26aktualizacja: 06.04.2018, 23:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

6 kwietnia w Szkole Podstawowej i Przedszkolu im. Jana Kubisza w Gnojniku odbyła się inauguracja działalności Przystanku Historia Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W wydarzeniu wzięli udział: dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Janusz Bilski, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie, przedstawiciele władz lokalnych oraz społeczności polskiej. Wśród zaproszonych gości m.in. chargé d'affaires RP w Republice Czeskiej, Jarosław Strejczek.

– Dziękuję za zaproszenie do tej niezwykłej szkoły, dziękuję młodzieży, która nas w tak wzruszający sposób powitała, śpiewając słynną pieśń Jana Kubisza „Płyniesz Olzo po dolinie”. IPN chce opowiadać o bogatej historii tej ziemi, od kilkunastu lat jest obecny na Zaolziu, współpracujemy nie tylko z Polakami – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Prezes IPN przypomniał, że „Cieszyn był pierwszy – tu w październiku 1918 r. powołano Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego”. – Nie można przypominać tego, co stało się przed stu laty, bez wkładu naszych przodków, którzy żyli na tej ziemi. (…) To wysiłek wielu pokoleń, księży, ewangelików, katolików, nauczycieli, ale i młodzieży, choćby z legendarnego gimnazjum z Orłowej. Przecież ponad 600 młodych chłopców z tej ziemi zasiliło Legion Śląski. (…) Później była wojna z Czechami i decyzja Rady Ambasadorów z 1920 r., która podzieliła Śląsk Cieszyński. (…) Wtedy Ignacy Paderewski wypowiedział słynne słowa, że powstała przepaść między oboma narodami, która chyba nie zostanie zasypana. Dziś możemy powiedzieć, że ona została zasypana – powiedział prezes IPN.

„Historia, którą możemy opowiadać wspólnie”

Dr Jarosław Szarek podkreślił, że relacje między sąsiadami bywają czasem trudne, ale współcześnie skupiamy się na tym, co łączy. Wspomniał m.in. o wysiłku polskich i czechosłowackich pilotów, walczących w Bitwie o Anglię. – To historia, którą możemy opowiadać wspólnie – dodał.

Prezes IPN podkreślił też, jak wiele łączy narody czeski i polski, które padły ofiarą obu totalitaryzmów: czerwonego i brunatnego. – Odzyskaliśmy jednak niepodległość. To dzięki Solidarności zmieniła się mapa Europy i mogły powstać niepodległe Czechy i Słowacja. To zasługa tego, co zaczęło się w Polsce w 1980 r. (…) A dziś granicy między Czechami i Polską praktycznie nie ma – powiedział dr Jarosław Szarek.

Prezes IPN tłumaczył, że „Polacy pamiętają o wspólnej walce z komunizmem, »Sile bezsilnych« Vaclava Havla, która inspirowała też polskich opozycjonistów”. – Ale pamiętamy również o bolesnych momentach, gdy władza komunistyczna zdławiła wolność w Czechosłowacji. Komuniści wykorzystali Ludowe Wojsko Polskie, a dwa lata później ta sama władza, reżim Gomułki, strzelała do polskich robotników na Wybrzeżu – tłumaczył dr Jarosław Szarek. Prezes IPN zakończył przemówienie, zaznaczając, że „IPN chce pokazać przesłanie wolności”.

– Przystanek Historia IPN powołujemy w Gnojniku, ponieważ kierujemy w pierwszej kolejności nasze działania do młodego pokolenia Polaków żyjących w Republice Czeskiej na Zaolziu. Liczymy na to, że stanie się on przestrzenią dialogu polsko-czeskiego, budującego na płaszczyźnie historii dobrosąsiedzkie relacje – powiedział Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Dodał, że pieśń Jana Kubisza „Płyniesz Olzo po dolinie” z 1889 r., o której wspomniał prezes IPN, była „manifestacją polskości tego regionu”.

Więcej informacji o wizycie prezesa IPN i działalności Instytutu:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/49636,Inauguracja-dzialalnosci-Przystanku-Historia-Zaolzie-IPN-w-Gnojniku-6-kwietnia-2.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.04.2018, 23:26
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ