Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy 9-36 kg z systemem Isofix?

09.12.2022, 08:00aktualizacja: 09.12.2022, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Adobe Stock
Adobe Stock
Fotelik dziecięcy z przedziału 9-36 kg charakteryzuje się dużą rozpiętością wagową, a co za tym idzie trudniej go odpowiednio dopasować zarówno do mniejszego jak i większego dziecka. Jest jednak szansa, że prawidłowo dobrany posłuży przez długie lata. Jakie wady i zalety posiada fotelik 9-36 z Isofix? O tym poniżej.

Foteliki dziecięce a podróż tyłem do kierunku jazdy

Podróż tyłem do kierunku jazdy rekomendowana jest jak najdłużej, nawet do ukończenia przez dziecko 4 lat. Przepisy mówią o konieczności takiej podróży przynajmniej do osiągnięcia przez dziecko wagi 13 kg. Niektóre foteliki 9-36 Isofix dają taką możliwość dla dzieci do wagi 18 kg.

W przypadku zakupu fotelika, który ma być następnym po nosidle, zaleca się, aby posiadał on opcję montażu tyłem. Najlepiej jednak, aby kolejny fotelik był modelem z węższej kategorii wagowej to znaczy 9-18 kg. Będzie on bowiem w stanie lepiej ustabilizować delikatne jeszcze ciało małego dziecka i najlepiej ochronić je w razie ewentualnej kolizji. Dopiero jako następny polecany jest fotelik z kategorii 15-36 kg lub ewentualnie właśnie fotelik 9-36 Isofix.

Dla kogo fotelik samochodowy 9-36 Isofix?

Omawiane modele przeznaczone są dla dzieci od mniej więcej pierwszego roku życia do najczęściej końca okresu jazdy w foteliku, czyli do wieku 12 lat. Jednak – jak już zostało wspomniane wcześniej – nie będą one najlepszym możliwym wyborem. Poziomem bezpieczeństwa oraz stopniem dopasowania do dziecka nie są w stanie konkurować z modelami o niższej rozpiętości wagowej. Przykładem są modele z przedziału 9-18 kg oraz 15-36 kg, które można obejrzeć na stronie abcgps.pl

Foteliki Isofix 9-36 znajdują się w obszarze zainteresowań przede wszystkim osób, które szukają dla swojego dziecka jednego modelu na wiele lat. Wybór taki – jak mogłoby się wydawać – pozwala zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Jednak w dłuższej perspektywie niejednokrotnie okazuje się, że fotelika nie można odpowiednio dopasować do dziecka albo nastolatek przedwcześnie z niego wyrósł.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik 9-36 Isofix?

W związku z tym, że modele tego rodzaju przeznaczone są zarówno dla mniejszych dzieci jak i nastolatków powinny posiadać bardzo szeroki zakres regulacji poszczególnych elementów. Tylko wtedy będą mogły zapewnić wysoki poziom ochrony.

Fotelik Isofix 9-36 powinien posiadać pięciopunktową uprzęż bezpieczeństwa. Używana jest ona w przypadku mniejszych dzieci, zazwyczaj do wagi 15 kg. Następnie uprząż ta powinna mieć możliwość demontażu, aby można było zapinać dziecko już pasem samochodowym.

Odpowiednie foteliki 9-36 Isofix powinny być jeszcze wyposażone w takie elementy jak system dodatkowo chroniący szyję czy oddychająca tapicerka, którą łatwo jest wyczyścić.

Ze względów bezpieczeństwa warto wybierać modele, które uzyskały wysokie oceny w niezależnych testach bezpieczeństwa takich jak między innymi niemiecki ADAC. Foteliki z najwyższymi ocenami można obejrzeć na stronie sklepu specjalistycznego BoboKing - https://boboking.pl/fotelik-9-36-kg.

System Isofix – łatwy i szybki montaż fotelika

Foteliki samochodowe montuje się za pomocą pasów znajdujących się w samochodzie. Niektóre modele fotelików w kategorii wagowej 9-36 kg posiadają także możliwość zamontowania za pomocą coraz popularniejszego systemu Isofix. Polega on na wpięciu fotelika do specjalnych uchwytów znajdujących się w samochodzie między oparciem tylnego fotela a siedziskiem.

Dzięki temu systemowi fotelik samochodowy 9-36 Isofix jest łatwo i szybko montowany w aucie. Posiada również tę dodatkową zaletę, że znacząco stabilizuje fotelik, przez co zapewnia większe bezpieczeństwo podróżującemu w nim dziecku.

Więcej na: https://www.abcgps.pl

Źródło informacji: Sklep abcGPS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.12.2022, 08:00
Źródło informacji Sklep abcGPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.