Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jarocin: Nowe przedszkole w Witaszycach – będzie bezpieczniej i nowocześnie

22.06.2022, 22:27aktualizacja: 22.06.2022, 22:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Jarocin
Fot. UM Jarocin
- Wszyscy się cieszą – podkreśla Jarosław Łukasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach. 1 września otwarta zostanie nowa siedziba przedszkola, w której można utworzyć 4 oddziały dla 100 dzieci od rana i - jeśli będą chętni - kolejne w godzinach popołudniowych.

Teraz są tu duże, przestronne sale
Nowe sale są duże, przestronne, w kolorach gór, morza, lasów lub plaży, z podłogowym ogrzewaniem. – Przedstawiciele firm, które nas zaopatrują, mówią, że to już przedszkole z XXI wieku – mówi dyrektor. – Jak jeszcze zamontujemy tablice interaktywne, z rzutnikami i dzieci będą mogły korzystać również z takich dobrodziejstw, nasze przedszkole przyczyni się do rozwoju tych maluszków, a o to przecież nam chodzi – by miały jak najlepsze warunki.

Budować nowe czy rozbudować szkołę?
Jak było do tej pory? - Sytuacja zawsze była zła, ponieważ przedszkole mieściło się na ulicy Leśnej, w starej piętrówce, gdzie właściwie nie było już warunków. Co szło – naprawialiśmy. Ze starego ciężko było jednak zrobić coś nowego. Poza tym np. wymogi przeciwpożarowe są w tej chwili tak zaostrzone, że budynek ich nie spełniał - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach, Jarosław Łukasiewicz. Podjęto więc decyzję o wybudowaniu nowej siedziby przedszkola. Koncepcji było wiele. Jedna z nich zakładała rozbudowę obiektu na ulicy Leśnej. Koszt byłby olbrzymi, a uzyskana powierzchnia i tak nie rozwiązałaby sytuacji. Druga propozycja dotyczyła budowy całkiem nowej siedziby niedaleko szkoły. Miała mieć ona swoją stołówkę, zaplecze kuchenne, aulę i inne pomieszczenia, ale kosztowałaby około 5  mln zł. - Dyrektor szkoły wyszedł z bardzo dobrym, racjonalnym pomysłem, żeby zamiast budować oddzielnie przedszkole, którego wartość byłaby ok. 5 mln zł, lepiej to wybudować przy szkole, gdzie będziemy mogli skorzystać z już istniejącej stołówki, zaplecza kuchennego, korytarzy itd., co obniżyło nam koszty inwestycji o połowę. (…) Dzięki temu pomysłowi ta inwestycja uzyskała też priorytet w naszym planie inwestycyjnym – mówi burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Dlaczego taka decyzja?
– Gdy zapoznałem się z tymi wszystkimi koncepcjami, stwierdziłem, że nam faktycznie potrzebne jest wyłącznie miejsce dla dzieci. Kuchnię mamy swoją, zrobioną. W miarę doposażoną. Mamy dwie sale gimnastyczne, więc po co budować aulę. Infrastruktura jest, brakuje tylko pomieszczeń dla dzieci – mówi Jarosław Łukasiewicz. – Po rozmowach z władzami gminy, z panem burmistrzem, doszliśmy do wniosku, że robimy przedszkole tutaj. Pojawiła się jeszcze w międzyczasie propozycja, by przerobić jeden pawilon, ale wtedy nie miałyby się gdzie podziać dzieci ze szkoły.

Gmina pozyskała środki na inwestycję

Po podjęciu decyzji o rozbudowie szkoły z przeznaczeniem na przedszkole, przygotowany został projekt, ale wybuchła pandemia. Kiedy pojawiły się informacje o możliwości skorzystania ze wsparcia rządu, projekt zakualizowano. Środki finansowe na realizację inwestycji gmina Jarocin pozyskała z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego z Rządowego Funduszu Inwestycji lokalnych.

W styczniu 2021 roku podpisana została umowa z wykonawcą. W marcu ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę, ale udało się w porę w nie zaopatrzyć, tak, by realizacja inwestycji nie została zagrożona. W grudniu zakończono budowę obiektu - koszt prac wyniósł nie całe 2 mln zł. W ciągu kolejnych tygodni przeprowadzone zostały odbiory techniczne, wydano pozwolenie na użytkowanie. Obecnie trwa wyposażanie przedszkola. - W budżecie gminy zaplanowano w tym roku kwotę 161 000 zł na projekt i zakup wyposażenia. Jeśli chodzi o zabawki, część przewieziemy z ulicy Leśnej, a część trzeba będzie dokupić – dodaje dyrektor.

Przedszkole bez architektonicznych barier
Każdy z 4 oddziałów przedszkolnych ma swój węzeł sanitarny i magazyn. - Przedszkole zmieni oblicze szkoły w Witaszycach i pozwoli obsłużyć większą liczbę dzieci, które do niego uczęszczają. (…) Powstaną 4 oddziały przedszkolne, wszystkie na parterze, bez barier architektonicznych – podkreśla I zastępca burmistrza, Bartosz Walczak. - Co też istotne – na dziedzińcu przedszkola powstanie plac zabaw, który będzie przeznaczony nie tylko dla maluchów z tego przedszkola, ale ogólnodostępny – dla dzieci z całej miejscowości. Będzie to plac dozorowany, zamykany na noc, by nie dochodziło do aktów wandalizmu, do dewastacji.

Dwa razy tyle dzieci
Do poprzedniej siedziby uczęszczało – z uwagi na pandemię – 50 dzieci. Teraz będzie ich ok. 100. – Gdyby była popołudniowa zmiana, pewnie byłoby 200, ale tendencja jest obecnie zupełnie inna – wskazuje Jarosław Łukasiewicz. - Rzadko kiedy rodzice chcą, żeby dziecko chodziło tylko na 5 godzin. Najczęściej chcą zostawiać je od godz. 7.00 do 16.00 – 17.00. Tak jest również w przypadku młodszych dzieci. Jeszcze kilka lat temu 3-latkowie byli przyprowadzani „na próbę”, żeby się zaaklimatyzowali. Płacz był z jednej i z drugiej strony drzwi – dziadek płakał, i dziecko płakało. W tej chwili – płacze nadal są, bo to jest nieuniknione – rodzice zostawiają maluszki 2,5-3 letnie od rana do popołudnia. Mimo tego miejsc mamy, jak na Witaszyce, wystarczającą ilość.

Zadowoleni rodzice
Rodzice nie mogą się już doczekać otwarcia nowej siedziby. - Fantastycznie! Niesamowicie fajna sprawa, że mamy tu przedszkole i nie trzeba będzie z tymi dziećmi jeździć w dwa miejsca. Starszy syn chodził do przedszkola na ulicy Leśnej. Teraz będę i jego, i młodszego przywozić do jednej placówki. Jak się chodzi do pracy, każda chwila jest cenna. Tu będzie wszystko sprawniej. Nie będzie walki o miejsce parkingowe, przepychania się. Ponadto wyjazd z Leśnej na „jedenastkę” był często utrudniony - mówi Monika Kolanowska, mama 3,5-letniego Ignacego. – Widzę też, że warunki tu będą o wiele lepsze. Komfortowe i bezpieczne. Wiem, że będę mogła spokojnie zostawić tu dziecko, będzie dopilnowane, nakarmione i nic mu się nie stanie. Jak jeszcze dojdzie cały sprzęt, o którym dyrektor mówi, przedszkole będzie „na wypasie”.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.06.2022, 22:27
Źródło informacji Jarocin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ