Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jarosińska-Jedynak: Fundusze Europejskie 2021-27 dla rozwoju przedsiębiorczości

14.06.2023, 10:02aktualizacja: 14.06.2023, 10:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej; Fot.: MFiPR
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej; Fot.: MFiPR
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podczas II Międzynarodowej Konferencji Gospodarczej - Ziemia Lubaczowska w Rudzie Różanieckiej na Podkarpaciu, mówiła na jakie unijne wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027.

Wiceminister zachęcała do korzystania z Funduszy Europejskich oraz przybliżyła zakres, zasady i źródła finansowania biznesowych przedsięwzięć.

„Wsparcie innowacyjności i rozwoju konkurencyjności polskiego sektora przedsiębiorczości uwzględniono w trzech programach krajowych: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, a także w programach regionalnych” – powiedziała wiceminister.

Dodała, że przewidziane obszary wsparcia to m.in. działalność badawczo-rozwojowa, infrastruktura B+R oraz współpraca biznesu z nauką, w tym wzmocnienie kompetencji. Jak wyjaśniła wiceminister, program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) z budżetem 7,9 mld euro jest największym krajowym programem wsparcia innowacyjności w Unii Europejskiej.

Wiceszefowa resortu funduszy przypomniała, że FENG to program wspierający przedsiębiorców w innowacjach, wdrożeniach i konkurencyjności – duży nacisk kładzie się w nim na działalność badawczo-rozwojową (B+R), a na wsparcie mogą liczyć także projekty, które przyczyniają się do budowy Europejskiego Zielonego Ładu, a zwłaszcza neutralności klimatycznej i tzw. „zielonej transformacji”. Dodała, że FENG jest „w dużej mierze” kontynuacją programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, ale - jak dodała - cechuje się „nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji”.

„Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW) to już trzecia edycja specjalnego, ponadregionalnego programu, który będzie wspierał inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej. Start-upy, wzornictwo w MŚP, automatyzacja i robotyzacja oraz gospodarka o obiegu zamkniętym – to obszary, które uzyskają wsparcie w FEPW”– wymieniła wiceminister.

Wyliczyła, że kolejnym programem krajowym dedykowanym rozwojowi innowacji jest program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy - dzięki niemu wspierane będą m.in. projekty umożliwiające jak najszerszy dostęp do szerokopasmowego internetu oraz nowe e-usługi, dane i systemy informatyczne.

Dodała, że każde z województw będzie miało również możliwość finansowania innowacji z własnych programów regionalnych.

Jak wyjaśniła wiceszefowa MFiPR interwencja w obszarze przedsiębiorczości i innowacyjności wymaga podjęcia równoległego działania w czterech uzupełniających się płaszczyznach, którymi są: wzrost podaży i wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technologicznych we wszystkich sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem opracowania i zastosowania rozwiązań cyfrowych i związanych z zieloną gospodarką; nowoczesna organizacja działalności przedsiębiorstw, w tym nowe modele biznesowe; rozwój kompetencji pracowników, kadry zarządzającej i użytkowników, dzięki którym kapitał rzeczowy będzie odpowiednio wykorzystywany, a także budowa i modernizacja infrastruktury szerokopasmowej, umożliwiającej transformację cyfrową gospodarki.

Jarosińska-Jedynak wskazała, że przedsiębiorstwa będą też mogły skorzystać ze wsparcia z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), którego głównym celem jest finansowanie działań między innymi w obszarze rynku pracy, edukacji i umiejętności oraz włączenia społecznego.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2023, 10:02
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ