Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jarosińska-Jedynak: rząd wciąż będzie wspierał samorządy w zapewnieniu wkładu własnego przy funduszach UE

22.03.2023, 09:39aktualizacja: 22.03.2023, 11:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wiceminister Jarosińska-Jedynak na Konwencie Marszałków Województw RP; Fot.: MFiPR
Wiceminister Jarosińska-Jedynak na Konwencie Marszałków Województw RP; Fot.: MFiPR
Beneficjenci programów regionalnych wciąż mogą liczyć na wsparcie rządu przy zapewnieniu części wkładu własnego - zapewniła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. W najbliższym czasie MFiPR ma przystąpić do aktualizacji kontraktów programowych w zakresie takiego wsparcia.

Wiceszefowa MFiPR wzięła udział w Konwencie Marszałków Województw RP, który odbył się w poniedziałek w Poznaniu. Jednym z głównych tematów rozmów było wdrażanie Funduszy Europejskich w Polsce w nowej perspektywie finansowej.

„Polska jest największym beneficjentem Polityki Spójności spośród wszystkich państw członkowskich UE. Łącznie do dyspozycji mamy ponad 76 mld euro. Rekordowe 44 proc. z tej kwoty na lata 2021-2027 zarządzane jest bezpośrednio w regionach. Gwarantuje to więcej inwestycji we wszystkich samorządach. Oznacza także najlepsze i najefektywniejsze wykorzystanie tych pieniędzy, zgodnie z lokalnymi potrzebami” - powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej poinformowała również o podziale limitu na współfinansowanie z budżetu państwa programów regionalnych na lata 2021-2027.

„Podobnie jak w poprzedniej perspektywie rząd wspierać będzie z budżetu państwa beneficjentów programów regionalnych w zapewnieniu części wkładu własnego. W najbliższym czasie przystąpimy do aktualizacji kontraktów programowych w tym zakresie” - dodała.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła również o podejściu terytorialnym w polityce rozwoju i współpracy samorządów lokalnych.

„Wzmacnianie współpracy i zintegrowanego podejścia do rozwoju na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym zostało wskazane jako jedno z istotnych działań Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Współpraca JST stała się narzędziem wsparcia prowadzonej polityki rozwoju” - wyjaśniła sekretarz stanu.

Wiceminister zabrała także głos w sprawie zamykania programów operacyjnych kończącej się perspektywy środków z UE. Wskazała, że na poczet inwestycji realizowanych ze wsparciem środków Polityki Spójności na lata 2014-2020 zakontraktowano już niemal całość dostępnej alokacji (99 proc), a rozliczone wydatki wykazane przez beneficjentów projektów wynoszą 280 mld zł w części dofinansowania UE (ponad 79 proc. alokacji). Dodała, że do wydatkowania i rozliczenia z beneficjentami pozostaje kwota ok. 73,3 mld zł dofinansowania unijnego.

W obradach Konwentu Marszałków Województw RP wzięli również udział przedstawiciele Komisji Europejskiej - Emma Toledano Laredo, dyrektor w Dyrekcji Generalnej do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej KE oraz Younous Omarjee, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.03.2023, 09:39
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ