Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jina Mahsa Amini i irański ruch protestu kobiet z Nagrodą Sacharowa 2023

19.10.2023, 15:28aktualizacja: 19.10.2023, 15:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2023 - Source : EP
© European Union 2023 - Source : EP
Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyznali Nagrodę Sacharowa 2023 za wolność myśli Jinie Mahsie Amini i irańskiemu Ruchowi Kobieta, Życie, Wolność.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola ogłaszając laureatów nagrody przypomniała, że 16 września minął rok od zabójstwa Jiny Mahsy Amini w Iranie. 

„Parlament Europejski z dumą stoi po stronie odważnych i wytrwałych, którzy nadal walczą o równość, godność i wolność w Iranie. Stoimy z tymi, którzy nawet z więzienia nadal utrzymują przy życiu Ruch Kobieta, Życie, Wolność. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2023, Parlament Europejski pamięta o ich walce i nadal honoruje wszystkich tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolnośćʺ - zaznaczyła Metsola.

Jina Mahsa Amini była 22-letnią irańską Kurdyjką. Została aresztowana przez policję w Teheranie 13 września 2022 roku za rzekome ignorowanie surowych irańskich przepisów dotyczących zasłaniania twarzy, a trzy dni później zmarła w teherańskim szpitalu w wyniku fizycznego znęcania się nad nią w areszcie.

Jej śmierć wywołała masowe protesty kobiet w Iranie. Pod hasłem "Kobieta, życie, wolność" protestowały one przeciwko ustawie o hidżabie i innym dyskryminującym przepisom.

Po brutalnym stłumieniu tych protestów przez irański reżim, Parlament Europejski wielokrotnie potępiał tragiczną sytuację w zakresie praw człowieka w tym kraju.

W październiku 2022 r. posłowie do PE wezwali do nałożenia sankcji na irańskich urzędników zaangażowanych zarówno w śmierć Jiny Mahsy Amini, jak i represje reżimu, oraz wyrazili zdecydowane poparcie dla pokojowego ruchu protestacyjnego w Iranie.

W styczniu 2023 roku, posłowie zażądali nałożenia kolejnych sankcji na irański reżim oraz umieszczenia przez UE Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na liście terrorystów.

Ceremonia wręczenia Nagród im. Sacharowa odbędzie się w środę 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 r. w celu uhonorowania osób i organizacji broniących praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.

W zeszłym roku Parlament przyznał nagrodę narodowi ukraińskiemu reprezentowanemu przez wyłonionych w wyborach prezydenta oraz przywódców i społeczeństwo obywatelskie.

Źródło informacji: EuroPAP News

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.10.2023, 15:28
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ