Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kamionka Piast w Opolu - Najlepsza Przestrzeń Publiczna w regionie

22.11.2022, 17:00aktualizacja: 22.11.2022, 17:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

 UMWO
UMWO
Zagospodarowanie Kamionki Piast w Opolu zostało laureatem rozstrzygniętego właśnie konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Dawny śmietnik przeobraził się w atrakcyjne miejsce dla mieszkańców dzięki funduszom unijnym ujętym w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Kamionka Piast to wyrobisko marglowe, które powstało w 1906 roku w związku z działalnością cementowni.

Po drugiej wojnie światowej powstała tam cementownia Piast, która działała do 1976 roku. Gdy ze względów ekonomicznych w zakładzie zaprzestano wydobycia teren został zdegradowany, stając wielkim śmietniskiem.

Potencjał rozwojowy Kamionki Piast dostrzegło miasto Opole. Chodziło w szczególności o walory ukształtowania dna i brzegów, ciekawy ekosystem oraz rzadkiej w warunkach polskich przejrzystość wody. Dużym potencjałem charakteryzowała się również zaniedbana dotychczasowa zieleń. Wszystko to, w połączeniu z dużym i wciąż rosnącym popytem na tereny rekreacyjno-sportowe, sąsiedztwem użytku ekologicznego, przyczyniło się do decyzji o rewitalizacji tego cennego terenu i nadaniu mu nowych funkcji społecznych.

W obszarze zieleni projekt objął m.in. oczyszczenie i przygotowanie terenu oraz prace pielęgnacyjne, wykonanie nowych nasadzeń i trawników rekreacyjno-piknikowych, a także wykonanie nasadzeń ochronnych dla poprawy stateczności skarp i zboczy.

W zakresie robót budowlanych projekt objął m.in. wykonanie: gruntowych ścieżek parkowych, boksów widokowo-rekreacyjnych, platform widokowych, umieszczenie małej architektury, a także utworzenie: placów zabaw, boiska do piłki nożnej oraz siłowni plenerowej. W ramach inwestycji wykonano ponadto budynek stanicy płetwonurków, a także montaż pomostów pływających. W ramach projektu utworzono także parking oraz wybieg dla psów.

Inwestycja pochłonęła 7,7 mln zł, w tym 3,7 mln zł pochodziło z działania Poprawa jakości środowiska miejskiego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace ukończono w 2021 roku. Od tego czasu Kamionka Piast cieszy się dużą popularnością, m.in. wśród spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów.

Opolski urząd marszałkowski zorganizował konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna już po raz trzynasty. Jak argumentował podczas wręczenia nagród członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, to prestiżowy konkurs, bo ocenia się w nim realizacje, które kształtują przestrzeń publiczną, czyli to, co nas otacza, z czego możemy korzystać na co dzień.

"Założeniem konkursu jest właśnie promocja takich najlepszych, najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych realizacji, które często powstają dzięki unijnym funduszom. Jeśli już inwestujemy tak ogromne środki w inwestycje to warto, żeby to były dobrze wykorzystane pieniądze, zarówno pod względem funkcjonalnym, estetycznym i jakości wykonania" - dodał Szymon Ogłaza.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2022, 17:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ