Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KE: przyspieszenie szczepień; międzynarodowa solidarność

19.01.2021, 15:48aktualizacja: 26.02.2021, 09:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.PE
Fot.PE
Zaszczepienie do marca br. 80 proc. osób w wieku powyżej 80 lat oraz 80 proc. pracowników służby zdrowia i opieki społecznej w każdym państwie członkowskim, a także co najmniej 70 proc. dorosłej populacji do tegorocznego lata - przewidują rekomendacje Komisji Europejskiej przedstawione we wtorek, dwa dni przed unijnym szczytem.

Jak wynika z komunikatu KE, do końca stycznia ma być uzgodnione wspólne podejście do świadectw szczepień, "w pełnej zgodności z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych". Chodzi o umożliwienie szybkiego stosowania świadectw państw członkowskich w systemach opieki zdrowotnej w całej UE i poza nią.

Komisja wezwała państwa członkowskie, by nadal egzekwowały na swoim terytorium zachowywanie dystansu społecznego, ograniczenia kontaktów, zwalczały dezinformację, koordynowały ograniczenia w podróżowaniu, przyśpieszyły przeprowadzanie testów oraz zwiększyły możliwości śledzenia kontaktów i sekwencjonowania genomu, aby szybko wykrywać nowe warianty wirusa.

"Państwa członkowskie powinny zaktualizować swoje strategie badań, aby uwzględnić nowe warianty oraz zwiększyć stosowanie szybkich testów antygenowych. Państwa członkowskie powinny pilnie zwiększyć sekwencjonowanie genomu do co najmniej 5 proc., a najlepiej 10 proc. pozytywnych wyników badań. Obecnie wiele państw członkowskich testuje poniżej 1 proc. próbek, co nie wystarcza do określenia rozpowszechnienia wariantów lub wykrycia nowych" - czytamy w komunikacie.

Dla zapewnienie wiodącej pozycji Europy i międzynarodowej solidarności KE zapowiedziała ustanowienie mechanizmu pn. „Drużyna Europy”. Chodzi o sposób podzielenia się przez państwa członkowskie z krajami partnerskimi częścią 2,3 mld dawek zagwarantowanych w ramach unijnej strategii szczepień. Szczególna uwaga ma być zwrócona na Bałkany Zachodnie, wschodnie i południowe sąsiedztwo oraz Afrykę.

woj/

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2021, 15:48
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.