Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kolejne dwa obiekty na śląskim Szlaku Zabytków Techniki

17.01.2023, 15:30aktualizacja: 17.01.2023, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie; fot. T. Zakrzewski/UMWŚ
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie; fot. T. Zakrzewski/UMWŚ
Do śląskiego Szlaku Zabytków Techniki dołączyły Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej-Chebziu - poinformował samorząd województwa. Obie placówki, podobnie jak wiele innych obiektów wchodzących w skład szlaku, zyskało nowe życie dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Dworzec w Rudzie Śląskiej-Chebziu, na którym zlokalizowana jest Stacja Biblioteka należał do Szlaku Zabytków Techniki od samego początku jego funkcjonowania tj. od 2006 r., jednak ze względu na zły stan techniczny i brak oferty kulturalno-turystycznej został w 2010 r. skreślony z listy obiektów należących do tej sieci.

„W ostatnich latach władze miasta Ruda Śląska przejęły teren dworca od Polskich Kolei Państwowych, a dzięki środkom pozyskanym m. in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zmodernizowały go i dały mu drugie życie powołując na jego terenie +Stację Biblioteka+ dzięki czemu zrewitalizowany dworzec kolejowy służy obecnie mieszkańcom Chebzia jako wypożyczalnia książek oraz miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych” – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Także dzięki wsparciu funduszy unijnych w obiektach dawnej elektrowni Huty Królewskiej 27 listopada 2021 r. rozpoczęło działalność Muzeum Hutnictwa. Wielkie piece, walcarka, prasa i prostownica do szyn kolejowych to tylko część urządzeń, którą każdy może zobaczyć w ożywionym na nowo obiekcie w Chorzowie. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest samorządową instytucją kultury Miasta Chorzów.

„Cieszę się, że kolejny chorzowski zabytek techniki należy do tej najbardziej interesującej trasy turystyki industrialnej w Polsce, tym bardziej, że to jedyne na Szlaku, a także w Polsce muzeum dedykowane bogatej historii hutnictwa żelaza i stali, tak istotnej dla naszego regionu” - mówi Jakub Chełstowski.

Na powstały w 2006 r. Szlak Zabytków Techniki składają się obiekty dziedzictwa przemysłowego Śląska, połączone w jedną regionalną sieć współpracy. Dzięki inicjatywie podjętej przez województwo śląskie stworzono szlak turystyczno-kulturowy będący nie tylko narzędziem promocji, ale także elementem świadomego zarządzania walorami rozwojowymi regionu.

Od początku funkcjonowania Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów. W ciągu 16 lat do sieci dołączyło 17 obiektów, a sześć zostało wykluczonych. Od 1 stycznia 2023 r. liczba ta znowu wzrosła i szlak tworzyć będą aż 42 obiekty.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.01.2023, 15:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ