Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komisja ds. cyfryzacji: seniorzy pod szczególną cyfrową opieką

07.12.2021, 21:53aktualizacja: 07.12.2021, 22:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Edukacja cyfrowa seniorów powinna znajdować się pod szczególną opieką zarówno państwa, jak i parlamentarzystów, niezależnie od barw politycznych. Takie wnioski płyną z wyjazdowego posiedzenia komisji sejmowej ds. cyfryzacji, które odbyło się w Katowicach, w trakcie Szczytu Cyfrowego ONZ.

Sesja wyjazdowa Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii była poświęcona działaniom podejmowanym w obszarze promocji korzystania z internetu przez osoby powyżej 65. roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności i popularności elektronicznych usług publicznych.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

„Wszystko, co robimy w kwestii promocji korzystania z internetu wśród osób 65+, to wciąż jest za mało” – powiedział.

Według niego wielu seniorów teoretycznie ma dostęp do sieci, ale nie potrafi z niej korzystać, na przykład w obszarze e-usług.

Kompetencje cyfrowe można rozwijać m.in. w trakcie kursów realizowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku.

„Takie zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ich trakcie seniorzy nie tylko sami zaczynają z różnych e-usług korzystać, ale i uczą innych. To jest jednak rozwiązanie obecne jedynie w większych miastach, gdzie są uniwersytety, a powinniśmy być wszędzie” – mówił minister Cieszyński.

Rozwiązaniem tego problemu może być projekt, który realizuje Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, któremu podlega m.in. Departament Rozwiązań Innowacyjnych.

„Od przyszłego roku planujemy rozwijać projekt lokalnych klubów rozwoju cyfrowego. Będą w nich pracować specjalnie przeszkoleni edukatorzy, bezpłatnie uczący osoby starsze korzystania z internetu i e-usług. Mają to być miejsca przyjazne, funkcjonujące obok bibliotek, lokalnych centrów kultury czy domów seniora w gminach” – opowiadał Adam Andruszkiewicz.

Chodzi przede wszystkim o to, aby seniorzy znali osoby pracujące w klubach i czuli się w ich obecności bezpiecznie.

„Bo w korzystaniu z pomocy barierą jest często po prostu wstyd, senior boi się pójść poprosić o pomoc kogoś obcego, zadzwonić na infolinię” – dodał minister.

Przyznał jednocześnie, że niektóre media nie zrozumiały istoty tego projektu i zasugerowały, że Adam Andruszkiewicz chce otwierać dla seniorów kafejki internetowe.

„A przecież kompletnie nie o to chodziło” – mówił.  

Wypowiedź ta wywołała zdecydowaną reakcję posła Grzegorza Napieralskiego, który przewodniczył spotkaniu w Katowicach.

„Myślę, że przy tak istotnych projektach dotyczących seniorów, na których nam szczególnie zależy, warto wcześniej porozmawiać z mediami i komisją. Chodzi o to, by wszystkich odpowiednio poinformować i uniknąć takich uproszczeń. By wszyscy wiedzieli i rozumieli, dlaczego ten projekt jest tak ważny” – mówił poseł Napieralski.

Według niego kwestia cyfrowego wykluczenia jest na tyle istotna, że jej wagę powinni rozumieć wszyscy politycy, niezależnie od partii, do której należą.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.12.2021, 21:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.