Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komitet Regionów: wycofywanie się z importu rosyjskich paliw kopalnych wymaga wsparcia samorządów

16.05.2022, 11:33aktualizacja: 16.05.2022, 12:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union / Giedre Daugelaite
© European Union / Giedre Daugelaite
Stopniowe wycofywanie się UE z importu rosyjskich paliw kopalnych musi być połączone z bezpośrednim wsparciem dla miast i regionów UE w celu realizacji Zielonego Ładu – podkreśla Europejski Komitet Regionów.

Spotkanie grupy roboczej Komitetu Regionów ws. Europejskiego Zielonego Ładu „Green Deal Going Local” odbyło się w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zmieniającej geopolitykę energetyczną na świecie i grożącej globalnym kryzysem żywnościowym.

Według Europejskiego Komitetu Regionów, wraz z planem klimatycznym Europejskiego Banku Inwestycyjnego należy pilnie wycofywać paliwa kopalne, zapewniając wsparcie władzom samorządowym w celu przyspieszenia wdrażania zielonej transformacji oraz dostarczania czystszej i bardziej przystępnej cenowo energii wszystkim obywatelom.

Przewodnicząca Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Komitetu Regionów, wiceburmistrz Budapesztu Kata Tutto podkreśliła, że wojna na Ukrainie dramatycznie zwiększyła potrzebę bezpieczniejszych, czystych i przystępnych cenowo źródeł energii w świecie stojącym w obliczu kryzysu klimatycznego.

„REPowerEU  (przedstawiony przez KE plan likwidacji zależności Unii od rosyjskich paliw kopalnych – red.) powinien dotyczyć nie tylko stopniowego zmniejszania naszej zależności od rosyjskich paliw kopalnych, ale także sposobu na przyspieszenie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i utrzymania naszych wysokich ambicji klimatycznych” – podkreśliła Kata Tutto.

„Musimy wzmocnić miasta i regiony, ponieważ znajdują się one na pierwszej linii transformacji energetycznej i klimatycznej” – dodała.

Główny ekspert ds. zmian klimatycznych Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nancy Saich przedstawiła zarys „mapy drogowej” banku, podkreślając, że obecny kryzys energetyczny uwydatnił priorytet wspierania projektów w trzech obszarach: efektywności energetycznej budynków, odnawialnych źródeł energii i magazynowanie energii.

„Cel banku, aby do 2025 r. skierować 50 proc. jego finansowania na projekty dotyczące klimatu i zrównoważonego rozwoju, jest połączony z polityką zgodną z polityką paryską, która zapewnia, że ​​pozostałe 50 proc. jest zgodne z międzynarodowym porozumieniem klimatycznym” – zastrzegła Nancy Saich.

Zauważyła, że konkretne programy finansowania dla miast i regionów obejmują również linie kredytowe dla mniejszych gmin.

W ramach grupy roboczej „Green Deal Going Local” Europejski Komitet Regionów jest zaangażowany we wspieranie miast i regionów w procesie przechodzenia UE na neutralność klimatyczną. To sztandarowa inicjatywa Europejskiego Komitetu Regionów, której celem jest umieszczenie miast i regionów w centrum transformacji UE.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.05.2022, 11:33
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.