Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komitet Regionów zainaugurował nagrodę im. P. Adamowicza; unijna komisarz: pierwszym jej zwycięzcą jest Europa

19.03.2021, 12:31aktualizacja: 19.03.2021, 12:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union / Fred Guerdin
© European Union / Fred Guerdin
Komitet Regionów zainaugurował w piątek nagrodę im. b. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pierwszym zwycięzcą tej nagrody jest Europa – podkreśliła komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Zamordowany przed dwoma laty podczas finału WOŚP Adamowicz zasiadał w Europejskim Komitecie Regionów, który jest unijnym ciałem doradczym, przez osiem lat. Nagroda jego imienia ma być przyznawana "za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości".

Uczestnicząca w inauguracji komisarz Johansson, która w KE jest odpowiedzialna za kwestie związane z migracją, przypomniała, że Adamowicz był prezydentem jednego z największych miast w Polsce, miejsca narodzin Solidarności, symbolu wolności.

"Paweł Adamowicz był lokalnym liderem i europejskim liderem. Opowiadał się za wolnością i wartościami. Najpierw jako młody człowiek walczył z komunizmem, później wspierał uchodźców i prawa osób LGBTQ, często wbrew sprzeciwowi, a nawet nienawiści" – mówiła komisarz.

Johansson powiedziała, że "Adamowicz został zamordowany na tle politycznego gniewu i mowy nienawiści, co jest smutnym znakiem naszych czasów, nie tylko w Polsce, ale wszędzie w Europie".

"Musimy uczyć młodych ludzi, że tam, gdzie zwycięża przemoc, wszyscy przegrywają, musimy zachęcać innych, by poszli za przykładałem Pawła Adamowicza, aby dążyli do zrozumienia, szacunku, integracji, to jeden z najważniejszych celów tej nagrody" – zaznaczyła komisarz.

"Pierwszym zwycięzcą ten nagrody jest Europa. Kiedy nasze wartości i prawa podstawowe i wolności wygrywają, wszyscy wygrywamy" - dodała.

Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas podkreślił, że Adamowicz wykazał się wielką odwagą promując solidarność i prawa człowieka. "Promował demokrację na szczeblu lokalnym, podejmował również dialog z tymi, którzy cierpią, oferował solidarność tym, którzy jej potrzebowali. Był rzecznikiem różnorodności, otwartego, bogatego społeczeństwa" – zaznaczył Cicikostas.

Szef KR powiedział, że nagroda ma stanowić hołd dla wszystkim samorządowców, którzy walczą z radykalizacją, mową nienawiści, opresją i ksenofobią. "Chcemy ustanowić nagrodę dla tych, którzy budują pomosty, którzy czują odpowiedzialność za przyszłe pokolenia i którzy torują ścieżkę na rzecz ochrony najsłabszych, którzy nie boją się podejmowania walki o prawa człowieka, o wolności obywatelskie" – wyjaśnił.

Żona tragicznie zmarłego samorządowca, europosłanka Magdalena Adamowicz podkreśliła, że nagroda będzie symbolem troski o Unię Europejską.

"Walka o równość każdej istoty ludzkiej, staje się właśnie walką o Unię Europejską, bowiem równość jest fundamentem naszej Wspólnoty, bez którego istnienia Unia nie byłaby możliwa" – powiedziała Adamowicz. "Dlatego potrzebujemy odwagi w obronie równości i wolności, ponieważ te właśnie wartości, to są korzenie, w które uderzają antydemokraci; aby móc rządzić, muszą oni zniszczyć integrację europejską. Wiedzą oni, że odcięcie nas od europejskich wartości będzie jak odcięcie drzewa od korzeni, wiedział to także mój mąż Paweł Adamowicz, dlatego z taką odwagą bronił naszych korzeni" – dodała.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że Adamowicz był nie tylko człowiekiem wartości, ale także człowiekiem czynu.

"Teraz zależy to od nas, czy my wspólnie, czy też w sposób indywidulany, na szczeblu lokalnym regionalnym, krajowym i europejskim będziemy prowadzić konkretne działania, a nie tylko rozmawiać o znaczeniu solidarności, wolności. Paweł Adamowicz był naprawdę człowiekiem czynu i sądzę, że ta nagroda pomoże nam pokazywać najlepsze przykłady ludzi, organizacji, którzy budują pomosty w naszych społecznościach, w naszej europejskiej społeczności" – powiedziała Dulkiewicz.

Paweł Adamowicz w Komitecie Regionów angażował się m.in. w inicjatywy związane z budową społeczeństwa obywatelskiego, był też znany z działalności na rzecz integracji imigrantów oraz działalności na rzecz praw mniejszości seksualnych. W 2019 r. Komitet Regionów upamiętnił zmarłego nazywając jego imieniem część budynku, w którym mieści się siedziba KR.

Paweł Adamowicz został ugodzony nożem 13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału WOŚP przez 27-letniego Stefana W. Prezydent Gdańska trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami, w wyniku których zmarł następnego dnia. Miał 53 lata.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.03.2021, 12:31
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ