Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komunikat rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych (komunikat)

17.02.2020, 11:12aktualizacja: 17.02.2020, 11:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa śląskiego kolejnych 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT m.in. w zakresie handlu różnego rodzaju maszynami. W ten sposób wyłudzono co najmniej 4 mln zł.

Jeden z zatrzymanych należał do grona organizatorów przestępczego procederu. Grupa dokonywała fikcyjnego, wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami z wykorzystaniem firm - tzw. słupów, których prezesami były pozostałe osoby zatrzymane, uzyskując z tego tytułu nienależny zwrot podatku VAT.

Śledztwo wykazało, że w latach 2015-2016 na terenie Polski, Czech, Niemiec i innych państw Unii Europejskiej działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi w zakresie podatku VAT. Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT, na podstawie których poszczególne podmioty uzyskiwały nienależny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie co najmniej 26 mln zł. Fikcyjny obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem firm - "słupów". Dotychczas w toku postępowania sformułowano zarzuty wobec 31 osób.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych dokumentów, oszustwa o wartości prawie 4 mln zł, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw skarbowych związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT. Wobec jednego z zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowano tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Podstawą wszczęcia postępowania był materiał dowodowy, zgromadzony m.in. w toku postępowania prowadzonego przeciwko byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcinowi K. i innym urzędnikom tej jednostki administracji skarbowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ryb/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.02.2020, 11:12
Źródło informacji Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ