Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Konin: Bezpłatne przejazdy MZK

20.11.2023, 08:01aktualizacja: 20.11.2023, 08:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Konin
Fot. UM Konin
Bezpłatne przejazdy dla wszystkich koninian posiadających Konińską Kartę Mieszkańca chce wprowadzić od stycznia przyszłego roku prezydent Konina. Uchwała w tej sprawie trafi pod obrady Rady Miasta Konina, która zbierze się na sesji 29 listopada.

To kolejny krok na drodze zmian w konińskim systemie komunikacji publicznej, chodzi tu m.in. o zakup nowych ekologicznych autobusów, czy nowe plany inwestycyjne – budowę zajezdni, kupno wodorowych autobusów. - Myślę, że zwieńczeniem tych działań jest objęcie mieszkańców, którzy posiadają Konińską Kartę Mieszkańca, bezpłatnymi przejazdami. Dbamy przede wszystkim o naszych mieszkańców, którzy tutaj żyją, mieszkają, płacą podatki. Zachęcamy też do osiedlania się na terenie Konina – powiedział Piotr Korytkowski. - Mówiliśmy o tym pomyśle już na początku kadencji. To są strategiczne działania. Chcemy, aby w Koninie funkcjonował sprawny, nowoczesny, ekologiczny transport publiczny, który będzie powszechnie używany. I to się dzieje – dodał.   

W Koninie kilka lat temu Miasto wprowadziło bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych. Później, w 2019 roku, objęło nimi uczniów szkół średnich z Konina, ale z tego pomysłu po ponad dwóch latach z powodu trudnej wówczas sytuacji finansowej się wycofało. -  Policzyliśmy wszystko i w tej chwili widzimy takie możliwości, by bezpłatnymi przejazdami objąć wszystkich koninian posiadających Kartę Mieszkańca – wyjaśnił prezydent.

W tej chwili Konińską Kartę Mieszkańca posiada ponad 12 tysięcy osób. W ciągu pięciu miesięcy tego roku (począwszy od wprowadzenia nowych cen biletów w lutym, do końca czerwca) jej posiadacze, dzięki zniżkom na bilety MZK, zaoszczędzili ponad 138 tysięcy zł.
Jak podkreślił prezydent - współpracę z MZK w Koninie sp. z o.o. miasto Konin ocenia bardzo dobrze. Spółka stale unowocześnia swój tabor, stawiając na autobusy ekologiczne, mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne. Rozwija sieć połączeń komunikacyjnych, wprowadzając nowe linie i dodatkowe kursy, by zapewnić dostęp do usług publicznego transportu zbiorowego jak największej liczbie mieszkanek i mieszkańców. Przez Miastem i spółką realizacja dużego projektu w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim”. Zakłada on zakup 10 autobusów wodorowych, stworzenie wspólnego biletu miesięcznego na przejazdy autobusami MZK, PKS i pociągami Kolei Wielkopolskich, nową organizację ruchu po mieście, budowę nowoczesnego węzła przesiadkowego przy konińskim dworcu PKP i nowej zajezdni MZK na terenach inwestycyjnych miasta. Koszt przedsięwzięcia, w którym uczestniczą - prócz Konina - także Koło, Turek, Słupca, PKS i MZK to 220 milionów zł, wkład własny 15%.

Podczas konferencji przedsesyjnej (17 listopada) omówiony zostać też projekt budżetu na 2024 rok. Miasto Konin, zgodnie z obowiązującymi przepisami, złożyło projekt budżetu na rok 2024 do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dokument przekazano także Radzie Miasta oraz opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej.

Projekt uchwały budżetowej na przyszły rok powstał w oparciu o założenia wynikające z określonych dokumentów zewnętrznych, informacji, w tym również w oparciu o analizy danych historycznych.

Jak wyjaśniła Skarbnik Miasta Ewelina Ostajewska-Szwankowska: Łączna kwota planowanych dochodów na 2024 rok stanowi 725 milionów zł, natomiast łączny limit wydatków oszacowano na poziomie ok 734 milionów zł, tym samym planowany wynik budżetu stanowi deficyt w wysokości 9,5 miliona zł.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.11.2023, 08:01
Źródło informacji UM Konin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ