Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Konin: Ćwiczenia służb w Łężynie. Zderzenie autobusu z lokomotywą

01.09.2023, 13:49aktualizacja: 01.09.2023, 13:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Konin
Fot. UM Konin
Zderzenie autobusu ze składem kolejowym w konińskim Łężynie, 3 ofiary śmiertelne, kilkadziesiąt rannych – taki był scenariusz ćwiczeń, w których wzięły udział wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w Koninie. Chodziło o to, aby skoordynować działanie służb w sytuacji nagłej i trudnej, dlatego o akcji wiedziała bardzo wąska grupa osób.

- Ćwiczenie „Nowiny 23” miało na celu sprawdzenie działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie miasta w sytuacji wystąpienia katastrofy w ruchu lądowym "Kolizja składu kolejowego z autobusem".  Miejscem ćwiczeń był przejazd kolejowy na magistrali węglowej spółki PAK w Łężynie przy ul. Nowiny – wyjaśnia Paweł Figurski, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, które organizowało akcję.

Do pozoracji użyto prawdziwego składu kolejowego, autobusu, w ćwiczeniach udział wzięło 20 pozorantów ze Związku Strzeleckiego Oddział Konin z jasno określonymi scenariuszami dotyczącymi ran i urazów.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się od zgłoszenia wypadku na numer 112 o godz. 10.00, dalej działania potoczyły się zgodnie z wypracowanymi scenariuszami. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli ochotnicy z OSP Cukrownia, czyli najbliżej położona służba ratownicza. W dalszej kolejności dojeżdżali strażacy zawodowi z Komendy Miejskiej PSP w Koninie, którzy przejęli dowodzenie akcją ratowniczą, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie, ratownicy z pogotowia ratunkowego, OSP Konin-Chorzeń oraz OSP Konin-Starówka, Urząd Transportu Kolejowego, Starostwo Powiatowe w Koninie, PAK Górnictwo, Zarząd Dróg Miejskich w Koninie i Straż Miejska w Koninie.

- Ćwiczenia można uznać za udane. Na każde zgłoszenie była natychmiastowa reakcja – wyjaśnia Paweł Figurski.

Ćwiczenia wspierali: Hydrostal Konin (wypożyczenie autokaru do pozoracji), spółka PAK-Górnictwo (zgoda na wykorzystanie magistrali węglowej, wypożyczenie składu kolejowego i współuczestnictwo w ćwiczeniach), PKS Konin (transport autokaru pozoracyjnego i pozorantów), młodzież ze Związku Strzeleckiego Oddział Konin.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.09.2023, 13:49
Źródło informacji UM Konin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ