Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Konin: Nagrodzony za innowacje i infrastrukturę rowerową

12.06.2025, 13:38aktualizacja: 12.06.2025, 13:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Konin
Fot. UM Konin
Konin wśród miast przyjaznych rowerzystom oraz w gronie liderów innowacji. Miasto otrzymało w tym tygodniu dwie nagrody będące pozytywną oceną działań samorządu na rzecz poprawy warunków rowerowych oraz otwartości na nowoczesne technologie.

Podczas X Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie, na gali zorganizowanej 9 czerwca, sekretarz miasta Rafał Duchniewski odebrał w imieniu Miasta Konina Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju. Została ona przyznana za wdrażanie nowatorskich rozwiązań, takich jak autobusy wodorowe w komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że Konin był pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na ten odważny krok! - To wyróżnienie jest wynikiem pracy wielu osób i wizji, jaką konsekwentnie realizujemy – komentuje Duchniewski.
Jednym z gości forum był prezydent Konina Piotr Korytkowski, który 10 czerwca podczas swojej prezentacji mówił o kluczowej roli współpracy samorządu z biznesem. 

W Gdańsku natomiast, na Velo-city Conference 2025, Miasto Konin zostało docenione za kolejne działania. Konin znalazł się na trzecim miejscu w ogólnopolskim badaniu miast przyjaznych rowerzystom w kategorii miast od 50 do 100 tys. mieszkańców. 

Bicycle Climate Test to próba zebrania opinii na temat jakości warunków rowerowych w Polsce. Wyniki służą do stworzenia krajowego rankingu miast przyjaznych rowerzystom. Badanie jest organizowane od 2018 roku przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA), ogólnopolskie stowarzyszenie samorządów lokalnych. Bicycle Climate Test w Polsce opiera się na sprawdzonej metodologii Fahrradklima-Test, opracowywanej od 1998 roku przez ADFC i Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Podobne badania są z powodzeniem przeprowadzane w innych krajach europejskich. Dla rowerzystów Konin ma np. przygotowanych ponad 55 000 m ścieżek rowerowych oraz  5 samoobsługowych stacji naprawy rowerów.  

Velo-city 2025 to największe na świecie wydarzenie poświęcone tematyce rowerowej, które po raz pierwszy zorganizowane zostało w Polsce. W konferencji uczestniczył zastępca prezydenta Konina, prywatnie miłośnik turystyki rowerowej, Witold Nowak. 

Gratulujemy też gminom Wierzbinek, Rychwał, Rzgów i Grodziec, które zostały docenione w rankingu. 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.06.2025, 13:38
Źródło informacji UM Konin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ