Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Bezpłatne leki dla 16 mln Polaków – dotrzymujemy kolejnych obietnic (komunikat)

29.08.2023, 16:38aktualizacja: 29.08.2023, 16:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Prezydent podpisał ustawę, która rozszerza program bezpłatnych leków. Teraz z rozwiązania, oprócz seniorów 75+, skorzystają także osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach obywateli. Poszerzenie programu jest możliwe dzięki sprawnemu zarządzaniu finansami publicznymi. Skuteczna walka z mafiami VAT-owskimi to więcej środków w budżecie państwa, które możemy przeznaczyć dla Polek i Polaków.

"Praźródłem wszystkich naszych sukcesów społecznych - także w dziedzinie ochrony zdrowia - jest naprawa polskiego budżetu" – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Bezpłatne leki dla osób do 18. roku życia i powyżej 65. roku życia

16 mln Polaków zaoszczędzi w aptece. To wszystko dzięki wprowadzeniu w życie rozszerzonego programu bezpłatnych leków. Pomysłodawcą tego rozwiązania, tak jak innych w ramach #NoweKonkrety, jest premier Jarosław Kaczyński.

Do tej pory z tego rozwiązania korzystały osoby powyżej 75. roku życia. Teraz, dzięki naszym skutecznym działaniom, dołączy do nich 11,5 mln osób, czyli: osoby powyżej 65. roku życia; dzieci i młodzież do 18. roku życia.

"Po latach, po wielu dyskusjach, po wielu konsultacjach, doszliśmy do wniosku, że te dwie kluczowe grupy społeczne - czyli nasze dzieci (od niemowlaków począwszy, a na młodzieży skończywszy, do 18. roku życia) oraz nasi seniorzy (którzy przechodzą na emeryturę lub już są na emeryturze, czyli ci, którzy przekroczyli 65. rok życia) - powinni otrzymać większe wsparcie od państwa" – zaznaczył szef polskiego rządu.

Listy bezpłatnych leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych

Do tej pory lista bezpłatnych leków refundowanych obejmowała ponad 2 000 pozycji. To była prawie połowa wszystkich dostępnych produktów w aptece! Tylko w 2022 r. z programu skorzystało 2,7 mln seniorów, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków.

Nowe listy na swojej stronie opublikuje Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista dla seniorów to prawie 3 800 bezpłatnych leków. Oprócz niej, będzie także lista z lekami dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, która będzie zawierać ponad 2 800 leków.

"Bardzo się cieszę, drodzy rodacy, że mamy taką następną ustawę, która poprawi los w ochronie zdrowia wszystkich polskich obywateli. Tak naprawdę wszystkich, bo przecież także i ci, którzy nie będą jej bezpośrednimi beneficjentami, będą się cieszyć, że ich rodzice, dziadkowie czy ich dzieci mogą łatwiej skorzystać z tego co najbardziej potrzebne w ochronie zdrowia - z właściwego leczenia" – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

#NoweKonkrety –zrealizowane obietnice dla Polaków

W maju przedstawiliśmy nowe konkrety, czyli propozycje konkretnych rozwiązań dla Polaków. Oprócz poszerzenia programu bezpłatnych leków to: zwiększenie świadczenia 500+ do 800 zł miesięcznie na każde dziecko od 1 stycznia 2024 r.; bezpłatne państwowe autostrady od 1 lipca 2023 r.

Kierowcy samochodów osobowych i motocykliści już od początku lipca korzystają z darmowych przejazdów na autostradach A2 Konin-Stryków, A4 Wrocław-Sośnica i A1 Gdańsk-Toruń. Prezydent na początku sierpnia podpisał ustawę, na mocy której od 1 stycznia 2024 r. każde dziecko otrzyma 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ak/ mir/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.08.2023, 16:38
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ