Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód (komunikat)

18.05.2024, 15:42aktualizacja: 20.05.2024, 10:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Dokładnie 80 lat temu polscy żołnierze zdobyli wzgórze Monte Cassino. W rocznicę tej heroicznej bitwy, Premier Donald Tusk uczestniczył na Krakowskim Rynku w ustanowieniu święta 2. Dowództwa Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego. Prezes Rady Ministrów przekonywał, że bezpieczeństwo Polsce mogą zapewnić tylko cztery wymiary, które realizuje rząd: bezpieczeństwo geopolityczne, europejska obrona powietrzna, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz bezpieczna granica. Tylko na ten cel rząd przeznaczy dodatkowe 10 mld zł.

Pamięć o weteranach II Wojny Światowej

Premier oddał hołd weteranom, którzy udali się do Włoch na obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

- Pamiętamy o was! Będziecie zawsze w naszej pamięci i sercach, jako przykład polskiego bohaterstwa, niezłomności i odwagi – mówił szef rządu.

Donald Tusk nawiązał także do niedawnego spotkania z weteranami w Kancelarii Premiera. Bohaterowie spod Monte Cassino mówili, że są bardzo dumni ze swojej Ojczyzny, „że jest taka, jak w ich marzeniach - wolna, bezpieczna i silna”.

Cel rządu – bezpieczeństwo

Szef rządu przytoczył słowa Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, z którym odbył w czwartek telefoniczną rozmowę.

- Kilkadziesiąt godzin temu, w czasie długiej rozmowy, powiedział bardzo znaczące dla nas słowa: “my Ukraińcy, marzymy o tym, aby przynajmniej w części Ukraina była kiedyś tak bezpieczna, jak Wasza ojczyzna, jak Polska” – mówił Donald Tusk.

Zapewnił, że Polska jest i będzie bezpieczna.

- To jest rzecz święta i najważniejsza, że możemy dziś – wspólnie z polskimi żołnierzami – głośno i uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii – podkreślił Premier.

Cztery filary bezpieczeństwa

Rząd realizuje obecnie cztery wymiary, dzięki którym Polki i Polacy będą mogli czuć się bezpiecznie.

1. Bezpieczeństwo geopolityczne

To trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu.

- To właśnie o to biją się dzisiaj narody na wschód od Polski. I nieprzypadkowo Zachód jest dziś obiektem agresji. Nazywamy tę wojnę hybrydową, ale ona coraz częściej przypomina wojnę prawdziwą – ocenił Donald Tusk.

Dlatego ważne jest, aby Polska dobrze wywiązywała się z roli lidera Zachodu.

- W rozmowach z europejskimi i światowymi przywódcami każdego dnia słyszę: „Polacy jesteście liderem” – mówił szef rządu. - Taka będzie Europa, jaka będzie Polska. Europa będzie bezpieczna, jeśli Polska będzie silna i bezpieczna. I dlatego naszym zadaniem jest wspólnie z innymi chronić wspólnotę Zachodu – wyjaśnił.

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne

Premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu poinformuje o działaniach, które wymierzone są w autorów prowokacji oraz aktów sabotażu i dywersji w naszym kraju.

- Państwo polskie działa skutecznie: przeciwdziałamy, zatrzymujemy i aresztujemy tych, którzy próbują atakować Polskę. Będziemy wobec nich absolutnie bezwzględni – zapewnił szef rządu. - Polska będzie państwem odpornym i będzie bezlitosna do bólu wobec tych wszystkich, którzy chcą destabilizować sytuację w naszym kraju – dodał.

3. Bezpieczne niebo nad Polską

Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tzw. kopuły europejskiej. Dlatego rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią kopuły, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi.

- To nie będzie tylko obrazowanie tego, co dzieje się na ziemi. To nie będzie tylko element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni, ponad nami. To także będzie część tego wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły, bezpiecznej dla całego kontynentu, ale przede wszystkim dla naszego kraju – mówił szef rządu.

Donald Tusk zapowiedział, że Polska otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

4. Bezpieczna granica

Szef rządu podjął decyzję, aby zainwestować w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych.

- Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga. Te 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili. Te prace zaczęliśmy. Tak, aby granica Polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny – mówi Premier.

Ten Narodowy Plan Obrony i Odstraszania nazwany został kryptonimem “Tarcza Wschód”.

- Robimy to po to, żeby odstraszyć przeciwnika, żeby ci wszyscy, którzy źle życzą Polsce, którzy w swoich planach mają atak, agresję na naszych sojuszników, czy na nasz kraj - żeby usłyszeli dzisiaj z Krakowskiego Rynku - wara od Polski, Polska jest silna, Polska będzie bezpieczna - dzięki własnym działaniom i dzięki własnym sojuszom – zaznaczył Donald Tusk.

Ślubowanie w sprawie bezpieczeństwa granic

- To jest właściwy czas, abyśmy złożyli Ojczyźnie ślubowanie: Rzeczypospolita będzie dla nas wszystkich, dla naszych dzieci i wnuków, bezpiecznym domem – zapewnił Prezes Rady Ministrów.

Tymi słowami, Premier Donald Tusk nawiązał do przysięgi, jaką 230 lat temu złożył na Krakowskim Rynku Tadeusz Kościuszko.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ from/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2024, 15:42
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ