Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Odbudowa Trójkąta Weimarskiego – Premier Donald Tusk z wizytą w Paryżu i Berlinie (komunikat)

12.02.2024, 22:44aktualizacja: 12.02.2024, 22:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Odbudowa Trójkąta Weimarskiego – Premier Donald Tusk z wizytą w Paryżu i Berlinie

Wizyta w Paryżu i Berlinie jest pierwszym krokiem w kierunku odbudowy dobrych relacji i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego jest szczególnie istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk rozmawiał z Emmanuelem Macronem oraz Olafem Scholzem o kluczowych kwestiach dla przyszłości Europy.

Potrzebna jedność UE

Słowa, które ilustrują ideę solidarności – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – są podstawą filozofii nowoczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski. To wymaga zdeterminowanych działań na rzecz wspólnoty europejskiej, szczególnie w kontekście zagrożeń – mówił w Paryżu szef polskiego rządu.

Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo ma wiele wymiarów. Należy do nich między innymi bezpośrednie wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją, odbudowa realnej siły militarnej Europy jako całości, ale również wspólna polityka energetyczna czy bezpieczeństwo żywnościowe.

Historia nie wybaczyłaby nam, gdybyśmy nie potrafili dzisiaj zbudować Europy solidarnej i zjednoczonej. Jestem przekonany, że wszyscy wyciągnęliśmy lekcje z historii w sposób właściwy i adekwatny – podkreślił Donald Tusk.

W Paryżu odbyło się również spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych Polski, Francji i Niemiec, które ma nadać nowy impet Trójkątowi Weimarskiemu. Polski rząd reprezentował Minister Radosław Sikorski.

Europa jako potęga militarna

Unia Europejska jest 8 razy większą gospodarką niż gospodarka rosyjska. Mamy 6 razy większą populację niż Rosja. Nie ma żadnego powodu żebyśmy byli słabsi militarnie niż Rosja. Dlatego zwiększenie produkcji i intensyfikacja współpracy to są absolutnie bezdyskusyjne priorytety – przekonywał szef polskiego rządu.

Premier Donald Tusk zapowiedział także wzmocnioną współpracę na rzecz obrony powietrznej, aby w szybkim czasie zwiększyć możliwości obronne. Europa powinna także rozbudować swoje możliwości produkcyjne amunicji.

Będziemy respektowani we wszystkich stolicach świata, jeśli uwierzymy w to, że Unia Europejska może być potęgą nie tylko cywilizacyjną, gospodarczą, naukową, ale odpowiednio także potęgą militarną – mówił Prezes Rady Ministrów.

Współpraca na rzecz europejskich rolników

Szef polskiego rządu zapowiedział, że będzie apelował o większą elastyczność w kwestii Zielonego Ładu czy importu produktów żywnościowych z Ukrainy. Wcześniej problemy, które pojawiały się na rynkach rolnych, były odczuwane w krajach bezpośrednio graniczących z Ukrainą, czyli przede wszystkim w Polsce. Dziś skutki nadmiernego importu dotykają także rolników z innych krajów Unii Europejskiej.

Znajdziemy rozwiązanie, które respektując interesy Ukrainy i nasze ambicje dotyczące ochrony klimatu, będą równocześnie skutecznie chroniły europejskich rolników – zapewnił szef polskiego rządu.

Paryż był trzecią, a Berlin czwartą stolicą, jaką odwiedził Premier Donald Tusk. Wcześniej złożył wizyty w Brukseli i Kijowie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kkr/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.02.2024, 22:44
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ