Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Polska chce uczestniczyć w budowie tzw. żelaznej kopuły nad Europą

15.04.2024, 21:44aktualizacja: 16.04.2024, 09:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Premiera Rady Ministrów informuje:

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Premier Danii Mette Frederiksen. Szefowie rządów omówili kwestie bezpieczeństwa w regionie, a także dalszą pomoc Ukrainie i priorytety Unii Europejskiej. Donald Tusk zwrócił uwagę, że Europa potrzebuje skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Bezpieczeństwo europejskiego nieba

Sytuacja w naszym regionie, ale także na Bliskim Wschodzie, jest niezwykle trudna. Europa musi zadać sobie pytanie, jak szybko będzie zdolna do efektywnej obrony swoich obywateli.

– Świat naprawdę stanął na krawędzi. Role są rozpisane i wiadomo, co jest czarne, co jest białe. Pytania już nie są polityczne, tylko logistyczne i praktyczne. Nie ma ważniejszego celu, i będziemy nad tym pracowali także w Unii Europejskiej, aby skorygować paradygmat europejski, który zakładał, że nie będzie wojny i że jesteśmy pod bezpiecznym parasolem Stanów Zjednoczonych – przyznał Premier Donald Tusk.

Jednym z tematów spotkania z Premier Danii były rozmowy właśnie na temat budowy skutecznej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w Europie. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska chce uczestniczyć w pracach nad budową tzw. żelaznej kopuły, razem z innymi państwami UE.

– Dania, ale także Niemcy i Wielka Brytania współpracują w Unii Europejskiej nad europejskim systemem obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Atak Iranu na Izrael potwierdził, jak ważne jest posiadanie takiej instalacji. (...) Cieszę się, że Pani Premier pozytywnie zareagowała na moją intencję, żeby Polska dołączyła do tego projektu w Europie – mówił Donald Tusk.

Ukraina potrzebuje szybkiej i skutecznej pomocy

Premier Donald Tusk podczas licznych spotkań z liderami państw i instytucji europejskiej podkreśla, że wsparcie Ukrainy jest teraz kluczowe. Wszystkie kraje europejskie muszą działać solidarnie. Chodzi również o bezpieczeństwo Polski i całego kontynentu.

– W sprawie najważniejszej, jaką jest bezpieczeństwo Europy, potrzeba szybkiej i efektywnej pomocy dla Ukrainy. To też łączy Danię i Polskę. Mamy tutaj identyczne poglądy – podkreślił szef polskiego rządu.

Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk zaznaczył, że nasze kraje, tak jak do tej pory, będą współpracowały nad jasnym stanowiskiem UE wobec wojny w Ukrainie.

– Będziemy wśród tych, którzy pomagają i mobilizują innych do pomocy Ukrainie. Dania i Polska wykluczają jakikolwiek inny scenariusz niż ten, dzięki któremu Ukraina utrzyma swoją integralność i niepodległość – zapewnił Donald Tusk.

Premier Królestwa Danii wskazała także, jak bardzo ważne są dalsze dostawy sprzętu dla Ukrainy.

– Niemcy już zareagowały, przekazując Ukrainie dodatkowe Patrioty. Powinny za tym iść kolejne dostawy. Dokładnie to jest niezbędne, żeby Ukraina mogła ochronić się przed atakami i zabezpieczać infrastrukturę – powiedziała Mette Frederiksen.

Polska i Dania uczestniczą już w czeskiej inicjatywie, która skupia się na dostarczaniu Ukrainie amunicji.

Zbieżne poglądy Polski i Danii w najważniejszych kwestiach

Polska i Dania mają zbieżne poglądy w sprawach kluczowych dla naszych krajów i całego kontynentu. Szefowie rządów omówili również kwestie nielegalnej migracji.

– Kwestie nielegalnej migracji pokazują, że nawet z różnymi doświadczeniami i różną geografią, można myśleć racjonalnie o tym, jak przeciwdziałać negatywnym skutkom nielegalnej migracji do Unii Europejskiej – powiedział Donald Tusk.

Premierzy rozmawiali także na temat przyszłości Unii Europejskiej. W przyszłym roku Polska i Dania będą sprawowały prezydencję w UE.

– Będziemy chcieli nadać przyspieszenia niektórym pracom dotyczącym rozszerzenia Unii Europejskiej czy szeroko pojętego wymiaru bezpieczeństwa – mówił Prezes Rady Ministrów. – Potrzebujemy ze strony Europy stanowczości w obronie jej własnych praw. Myślę, że nasza współpraca w przyszłym roku sprawi, że zostaną podjęte w tym względzie właściwe decyzje – przyznała także szefowa duńskiego rządu.

Polska obejmuje prezydencję UE 1 stycznia 2025 roku, a Dania w drugim półroczu, od 1 lipca 2025 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maku/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.04.2024, 21:44
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ