Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Polska i Łotwa: razem rozwiązujemy wspólne problemy (komunikat)

29.02.2024, 16:06aktualizacja: 29.02.2024, 16:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- KPRM informuje:

Premier Donald Tusk spotkał się z Premier Łotwy Eviką Siliną, która złożyła pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie. Szefowie rządu omówili również akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej czy przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. Polska i Łotwa będą współpracować na rzecz rozwiązania kwestii związanych z rolnictwem. Szefowa łotewskiego rządu podkreśliła, że dotychczasowa współpraca między krajami układała się pomyślnie.

Premier Donald Tusk podkreślił, że najważniejszym tematem dla naszego regionu jest aktualnie bezpieczeństwo. Wspomniał również o wzmocnieniu NATO, dzięki przystąpieniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Tematem rozmów była również sytuacja w Mołdawii.

- Rozmawialiśmy przede wszystkim o sprawach bezpieczeństwa – Łotwy, Polski, całego regionu Unii Europejskiej i NATO – poinformował Premier Donald Tusk.

Zagrożenie ze strony Rosji jest realne i państwa europejskie oraz NATO muszą podjąć działania, które zwiększą nasz potencjał militarny.

- Europa musi zrozumieć, że ten nowy wyścig zbrojeń, jaki narzuca Rosja światu i agresja rosyjska na Ukrainę, muszą spowodować przebudzenie we wszystkich stolicach europejskich – podkreślił Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

Państwa Unii Europejskiej i NATO muszą dalej wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjskim agresorem. Łotwa to doskonale rozumie.

- Powinniśmy współpracować z Unią Europejską i NATO i nadal będziemy najgłośniejsi w podkreślaniu tego, że potrzebne jest odpowiednie wsparcie dla Ukrainy – tak, aby mogła wygrać tę wojnę. Nasza przyszłość w zasadzie zależy od tej współpracy – przekazała szefowa łotewskiego rządu.

Zapewnienie bezpieczeństwa rolnikom jest priorytetem dla obu rządów. Problem związany z nadwyżkami żywności i zboża, czyli problem nierównej konkurencji, to nie tylko kwestia Ukrainy. Rynek w Europie i w Polsce destabilizowany jest przez niekontrolowany napływ produktów z Rosji i Białorusi. Łotwa wprowadziła embargo na produkty z Rosji. Polski rząd również rozważy taką możliwość.

- Łotwa zdecydowała się na embargo, jeśli chodzi o produkty rosyjskie. Taka była decyzja łotewskiego parlamentu. Chcę powiedzieć, że będziemy pilnie studiowali tę decyzję łotewską i nie wykluczam, że także Polska podejmie tutaj stosowną inicjatywę – mówił Premier Donald Tusk.

Premier Łotwy Evika Silina zadeklarowała wsparcie dla polskiego rządu, jeśli podejmiemy decyzję o nałożeniu embargo na rosyjskie produkty.

- Nałożyliśmy embargo na produkty zbożowe z Rosji i Białorusi. Z otwartością podzielimy się z Polską tym, co zrobiliśmy. Jeżeli Polska zdecydowałaby się na takie same kroki, my będziemy w tym wspierać, będziemy waszym partnerem w tym działaniu – zaznaczyła Premier Evika Silina.

Premier Donald Tusk przedstawił również działania, które podejmie Warszawa i Ryga na rzecz zwiększenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa m.in. energetycznego czy transportowego.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, to pracujemy nad integracją naszych sieci energetycznych z Polską. Mamy już plan działania i wszystko jest wprowadzane po obu stronach – podkreśliła łotewska Premier.

Szef polskiego rządu podziękował łotewskiej Premier za dotychczasową udaną współpracę.

- Cieszę się, że w tych wszystkich kluczowych sprawach mamy pełne zrozumienie w stolicach regionu, a między Rygą a Warszawą te relacje są naprawdę świetne. Też tak się dobrze składa, że współpracujemy bardzo dobrze z panią Premier w Brukseli, jesteśmy z tej samej rodziny politycznej, to też ułatwia nam ustalanie wspólnych stanowisk. Umówiliśmy się właśnie na taką wspólną pracę i wspólne stanowiska także w Brukseli – zaznaczył Premier Donald Tusk.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP w likwidacji SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ero/ sdd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.02.2024, 16:06
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ