Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Premier Donald Tusk w Kijowie: nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy (komunikat)

22.01.2024, 19:44aktualizacja: 22.01.2024, 19:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KPRM informuje:

Szef polskiego rządu złożył wizytę w Kijowie, gdzie rozmawiał m.in. z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i Premierem Denysem Szmyhalem. Prezes Rady Ministrów złożył także hołd poległym w wojnie z Rosją oraz spotkał się z ukraińskimi studentami. Jak zaznaczył Premier Donald Tusk, nasz kraj będzie wspierał Ukrainę w wojnie z Rosją i jej pełne członkostwo w UE.

Każdy demokratyczny kraj powinien wspierać Ukrainę

Premier Donald Tusk zaznaczył, że w Ukrainie rozgrywają się losy wolnego świata.

„Nikt nie ma prawa udawać, że nie widzi, że w Ukrainie dobro walczy ze złem” – powiedział szef polskiego rządu. „Dzisiaj Ukraina dźwiga na swoich barkach kwestie bezpieczeństwa całego kontynentu europejskiego” – dodał.

Jak podkreślił Prezes Rady Ministrów, Ukraina płaci cenę krwi za takie wartości, jak wolność, prawa człowieka, rządy prawa czy demokracja. Dlatego nie ma wątpliwości, że „trzeba zrobić wszystko, żeby Ukraina utrzymała integralność i niepodległość”.

Zrobimy wszystko, aby zwiększyć szanse Ukrainy na zwycięstwo

Premier Donald Tusk rozmawiał z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o roli Polski, która będzie starała się pomóc w tym, aby pełne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej stało się możliwie szybko faktem.

„Będziemy także współpracować we wszystkich innych formatach” – zaznaczył szef polskiego rządu. „Polska przyłączyła się dzisiaj do deklaracji grupy G7, sformułowanej w Wilnie, w czasie szczytu NATO. Ta deklaracja ma mobilizować kraje wolnego świata na rzecz wsparcia i bezpieczeństwa Ukrainy” – powiedział Premier Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów podkreślił także, że Polska i Ukraina będą budować wspólne przedsięwzięcia na rzecz zwiększenia możliwości obronnych obu krajów.

„Najbliższe miesiące i lata będą wyzwaniem militarnym i logistycznym dla całego wolnego świata” – ocenił szef polskiego rządu.

Premier Donald Tusk zwrócił się także do narodu ukraińskiego, przypominając o pierwszych dniach po wybuchu wojny z Rosją, kiedy wielu obywateli Ukrainy znalazło swój drugi dom w Polsce.

„Nic tak nie buduje wzajemnego szacunku i przyjaźni, jak bezinteresowna pomoc w chwilach próby… Chcę was zapewnić, że nie zostaniecie sami w żadnej, nawet najbardziej dramatycznej chwili” – zapewnił Prezes Rady Ministrów.

Odnawiamy format konsultacji międzyresortowych

Premier Donald Tusk spotkał się także z Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podczas wspólnego oświadczenia podkreślił, że istotna jest jedność i umiejętność rozwiązywania konfliktów. Tematem rozmów była między innymi sytuacja związana z blokadą na granicy.

„Sytuacja na samej granicy jest już bardzo wyraźnie poprawiona, jest wyraźnie lepiej. Nie ma już tych dramatycznych korków” – ocenił szef polskiego rządu.

Spotkanie dotyczyło również współpracy energetycznej, a także budowy wspólnej infrastruktury drogowej pomiędzy Krakowcem i Równym.

„To jest informacja bardzo ekscytująca, że polskie firmy, polscy inwestorzy mogliby być nie tylko zaangażowani w budowę autostrady, ale także w bycie współgospodarzem tego projektu” – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Szef polskiego rządu zaprosił Premiera Ukrainy Denysa Szmyhala oraz cały ukraiński rząd na pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe do Polski.

Premier Donald Tusk zapowiedział także, że rząd ustanowi Pawła Kowala pełnomocnikiem do spraw odbudowy Ukrainy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ rbk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2024, 19:44
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ