Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: premier Mateusz Morawiecki o zmianach na rzecz poprawy warunków pracy (komunikat)

10.01.2023, 14:57aktualizacja: 10.01.2023, 15:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KPRM informuje:

Rynek pracy się zmienia, w szybkim tempie zmieniają się również potrzeby pracowników i pracodawców. Dlatego musimy przekształcać także nasze regulacje, które chronią rynek pracy, a przede wszystkim pracownika. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi m.in. o bezpłatny urlop opiekuńczy, który wyniesie 5 dni w roku oraz wydłużenie urlopu rodzicielskiego.

Korzystne zmiany dla pracowników

Rząd wspiera zmiany, które dążą do rozbudowania praw pracowniczych. Nowe przepisy zakładają zmiany, które pozwolą łatwiej pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym. Wprowadzają m.in. dodatkowy urlop opiekuńczy.

Proponowane zmiany zakładają m.in.:

- 2 dodatkowe przerwy od pracy wliczane do czasu pracy, dla pracowników pracujących dłużej niż 8 godzin.

- nie będzie można zabronić pracownikowi jednoczesnego pozostawiania w stosunku pracy z innym pracodawcą,

- bezpłatny urlop opiekuńczy, który wyniesie 5 dni w roku,

- zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego, m.in. wzrost zasiłku macierzyńskiego do 70 proc. dla obojga rodziców,

- możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.

Walczymy o płacę Polaków

"Słuchamy głosów pracodawców i przedsiębiorców, ale słuchamy także przede wszystkim głosów pracowników. Nasze nowe propozycje to dobre rozwiązania dla polskich pracowników, polskiej gospodarki i polskiego rynku pracy" – podsumował szef rządu.

Rząd konsekwentniej spełnia obietnice złożone obywatelom. W trudnych czasach kryzysu pamiętamy szczególnie o najmniej zarabiających pracownikach. Równolegle walczymy o każde miejsce pracy, żeby poziom bezrobocia był jak najniższy.

W 2022 r. rząd podjął decyzję o rekordowym wzroście płacy minimalnej w 2023 r. Od 1 stycznia wynosi ona "na rękę" 2709,48 zł – w porównaniu do 2015 r. to wzrost o blisko 111 proc. Natomiast od 1 lipca 2023 r., płaca minimalna "na rękę" zostanie podniesiona do 2783,86 zł. W porównaniu do 2015 r. to wzrost o ponad 116 proc.

Sytuacja na rynku pracy – Polska konkuruje wysokimi technologiami i produktywną pracą

Polska gospodarka konkuruje coraz lepszymi wysokimi technologiami i produktywną pracą.

Jesteśmy krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Eurostat opublikowanych 1 grudnia 2022 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w październiku 2022 r. 3 proc. wobec 6 proc. w UE i 6,5 proc. w strefie EURO. Tym samym Polska wraz z Niemcami zajęła drugie, po Czechach (2,1 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

ak/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.01.2023, 14:57
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ