Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Premier: Potrzebujemy dziś pełnej mobilizacji i przemyślanego patriotyzmu (komunikat)

15.05.2024, 21:39aktualizacja: 15.05.2024, 21:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Przed zbliżającą się 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino, Premier Donald Tusk spotkał się z weteranami – żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. Szef rządu nawiązał także do dzisiejszego zamachu na Premiera Słowacji, podkreślając, że „Polska, Europa i świat znalazły się znowu na dramatycznym rozstaju dróg”. Dlatego potrzebujemy pełnej odpowiedzialności za ojczyznę.

Spotkanie z weteranami II Wojny Światowej

Premier Donald Tusk spotkał się z 6 weteranami, którzy będą członkami delegacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udającej się na obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

- Chcę Wam podziękować za to, co zrobiliście dla ojczyzny w najtrudniejszych historycznie czasach dla Rzeczpospolitej – powiedział podczas spotkania w KPRM Donald Tusk. - Dawaliście świadectwo największej odwagi i największego poświęcenia po to, żeby kolejne pokolenia takiej ceny płacić nie musiały (..) Fakt, że będziecie za kilkadziesiąt godzin pod Monte Cassino pokazuje, że jesteście cały czas myślą z ojczyzną – i oby jak najdłużej - dodał.

Szef rządu wyraził nadzieję, że obecność weteranów II Wojny Światowej będzie przesłaniem dla całej Polski i Europy, że Polacy są gotowi naśladować ich w tym, co pokazali światu 80 lat temu.

- Dobrze byłoby, żeby Wasza obecność była znakiem, i żeby wszyscy w Polsce pamiętali o tym, co znaczy służba ojczyźnie. Jak w każdej chwili trzeba być zmobilizowanym i czujnym. Nikt nam wolności i niepodległości nie podarował na zawsze – mówił Donald Tusk.

Podczas II Wojny Światowej, żołnierzom 2 Korpusu Polskiego powierzono najtrudniejsze zadanie na froncie włoskim, polegające na zdobyciu wzgórz Monte Cassino. 18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętej bitwie, polska flaga zatriumfowała nad niezdobytą dotąd twierdzą.

Zamach na Premiera Słowacji

Szef rządu nawiązał też do informacji, która wstrząsnęła dzisiaj nie tylko Europą – Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova.

Donald Tusk ocenił, że zamach ten pokazuje, jaką iluzją była wiara, że nastały czasy, które nie wymagają poświęcenia i bohaterstwa.

- Polska, Europa i świat znalazły się znowu na dramatycznym rozstaju dróg. W każdym miejscu i każdego dnia jesteśmy świadkami przemocy i agresji, a za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna – mówił szef rządu.

Szef rządu podkreślił także, że w tych czasach potrzebujemy pełnej mobilizacji oraz przemyślanego, głębokiego patriotyzmu.

- Trzeba nam codziennego bohaterstwa - to znaczy wiary w ojczyznę i w to, że ojczyzna jest warta każdego wysiłku, każdego z nas – mówił Donald Tusk.

Pełna treść komunikatu pod adresem: https://www.gov.pl/web/premier/premier-potrzebujemy-dzis-pelnej-mobilizacji-i-przemyslanego-patriotyzmu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kblu/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2024, 21:39
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ