Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Program bezpłatnego in vitro już dostępny (komunikat)

03.06.2024, 20:18aktualizacja: 03.06.2024, 20:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

1 czerwca, czyli dokładnie w Dniu Dziecka, wystartował rządowy program dla wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy nie mogą doświadczyć rodzicielstwa bez wsparcia medycznego. Dzięki bezpłatnemu programowi leczenia niepłodności metodą in vitro pomożemy 1,5 mln par. Na realizację programu rząd przeznaczy 2,5 mld zł w ciągu 5 lat.

Przywracamy nadzieję na rodzicielstwo

Głównym celem programu jest równy dostęp do metody in vitro dla osób, które zmagają się z niepłodnością. Dążymy do tego, aby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia, mogli być rodzicami.

Marzenia o rodzicielstwie nie będą się już wiązały z finansowym obciążeniem par mierzących się z problemem niepłodności.

Na tle innych krajów europejskich, przygotowaliśmy bardzo szeroki pakiet leczenia niepłodności metodą in vitro.

Po raz pierwszy zapewniamy także pełne finasowanie procedury ochrony płodności osób, które leczą się onkologicznie. Program umożliwia zamrożenie komórek, aby móc skorzystać z nich po zakończeniu terapii i zapewnia pełne dofinansowanie tych procedur.

Polki i Polacy będą mogli skorzystać z 58 ośrodków medycznych in vitro w całym kraju. Ich mapa dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl: www.pacjent.gov.pl/artykul/program-wsparcia-vitro.

Kto może skorzystać z programu

Program obejmuje pary:

- ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu;

- będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu;

- mających kriokonserwowane i przechowywane zarodki, w ramach wcześniej realizowanych procedur.

Funkcjonować będzie kryterium wieku:

- kobiety:

- do 42. roku życia, korzystające z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,

- do 45. roku życia, jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka,

- mężczyźni:

- do 55. roku życia.

Więcej informacji na temat rządowego programu in vitro na stronie: invitro.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ maku/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.06.2024, 20:18
Źródło informacji Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ