Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Rozmowy o bezpieczeństwie Polski, Wielkiej Brytanii i Europy (komunikat)

23.04.2024, 21:31aktualizacja: 23.04.2024, 21:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

We wtorek, 23 kwietnia, wizytę w Polsce złożyli Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej odbyło się spotkanie trójstronne. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa i współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po spotkaniu w cztery oczy z Premierem Wielkiej Brytanii, szef polskiego rządu zapewnił, że współpraca naszych krajów może być przykładem dla pozostałych partnerów w Europie.

Trójstronne rozmowy o bezpieczeństwie

Premier Donald Tusk, szef brytyjskiego rządu Rishi Sunak oraz szef NATO Jens Stoltenberg odbyli rozmowę, która dotyczyła współpracy w ramach NATO oraz wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Politycy zapewnili o konieczności niesienia pomocy wojskowej broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainie.

- Współpraca między Polską a Wielką Brytanią może być i będzie, jestem o tym przekonany, wzorcowym modelem także dla innych partnerów. Rozmawialiśmy o tym przez dłuższą chwilę także z Sekretarzem Generalnym NATO – mówił Donald Tusk.

Premier Rishi Sunak podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej ogłosił nowy pakiet pomoc wojskowej dla Ukrainy.

- Przekazaliśmy pół miliarda funtów na dalszą współpracę. Chodzi o to, żeby pomóc Ukrainie w obronie przeciwko tym nieustającym bombardowaniom ze strony Rosji – przekazał szef brytyjskiego rządu.

Od samego początku rosyjskiej agresji Polska i Wielka Brytania solidarnie wspierają Ukrainę.

Polska przystąpi do inicjatywy obrony powietrznej

European Sky Shield Initiative (ESSI) to międzynarodowa inicjatywa europejskiej obrony powietrznej. Polska chce przystąpić do tego formatu, aby wzmocnić ochronę naszego nieba.

- Bardzo się cieszę, że będziemy w ramach tej inicjatywy jeszcze bardziej współpracowali z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi. Podobnie, jak bardzo intensywnie współpracujemy w ramach inicjatywy brytyjskiej Diamond, która także służy naszemu bezpieczeństwu, w tym bezpieczeństwu powietrznemu - podkreślił podczas konferencji prasowej szef polskiego rządu.

Premier Rishi Sunak zapewnił, że już w przyszłym roku w Polsce będą stacjonowały brytyjskie myśliwce RAF Typhoon oraz blisko 16 tys. żołnierzy.

- W Polsce budujemy wspólnie fregaty i system przeciwlotniczy nowej generacji, który będzie bronił waszego nieba. Będziemy również rozwijać naszą współpracę w różnych formatach, żeby współpracować razem nad kluczową kwestią obrony przeciwlotniczej - mówił szef brytyjskiego rządu.

Jednym głosem w sprawie bezpieczeństwa

Premier Donald Tusk zaapelował, aby zakończyć współzawodnictwo między różnymi inicjatywami na rzecz obrony Europy i działać wspólnie.

- Musi natychmiast narodzić się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmie cały kontynent i Wielką Brytanię. Musimy także skłonić wszystkich naszych partnerów do pełnej koordynacji systemów, sprzętu, polityk bezpieczeństwa – tak, żeby było coraz więcej skutecznych akcji, a coraz mniej konferencji, słów, formatów i politycznych inicjatyw - mówił polski Premier.

Najważniejszym celem dla Europy musi być zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Walka z nielegalnym przekraczaniem granic

Polska i Wielka Brytania mierzą się z wyzwaniami związanymi z nielegalną migracją. Premier Donald Tusk oraz szef brytyjskiego rządu Rishi Sunak wymienili się doświadczeniami oraz opiniami na temat przeciwdziałania napływowi nielegalnych migrantów.

- Mamy tutaj zbieżne poglądy i podobną determinację. Zadaniem numer jeden każdego rządu, w tym brytyjskiego i polskiego, jest ochrona swoich obywateli, ochrona własnego terytorium, kontrola i ochrona granicy - mówił szef polskiego rządu.

- Wspólnie zwalczamy nielegalną imigrację, którą Putin i Łukaszenka traktują jako broń. Pomagamy od lat chronić waszą granicę i niszczyć działalność gangów przemytników - powiedział Rishi Sunak.

Premier Donald Tusk podziękował szefowi brytyjskiego rządu za pełne zrozumienie specyficznej sytuacji Polski, graniczącej z Rosją i Białorusią.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ from/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.04.2024, 21:31
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ