Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Skuteczna ochrona granic wspólnym priorytetem Polski i Grecji (komunikat)

12.04.2024, 15:53aktualizacja: 12.04.2024, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Premier Donald Tusk kontynuuje spotkania z liderami państw i instytucji europejskich. W Warszawie szef polskiego rządu spotkał się z Premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem. Głównym tematem rozmów była sytuacja w Ukrainie, w tym dalsze wsparcie naszego sąsiada oraz przyszłość UE.

Ochrona granic podstawą bezpieczeństwa

– Chcę podkreślić, że z różnych powodów – bliskości poglądów, temperamentów – nasza współpraca z Premierem Grecji układa się naprawdę rewelacyjnie. Możemy zawsze na siebie liczyć i to ma bardzo duże znaczenie, biorąc pod uwagę znaczenie Grecji w południowej części Europy i znaczenie Polski na wschodniej flance Europy – mówił podczas spotkania z mediami Donald Tusk.

Położenie geograficzne oraz obecna sytuacja sprawiają, że zarówno dla Polski, jak i Grecji temat nielegalnej migracji jest bardzo ważny. Pomimo odległości jaka dzieli nasze kraje, będziemy wymieniać się doświadczeniami, aby wzmocnić bezpieczeństwo nie tylko naszych krajów, ale także całej Europy.

– Europa i państwa członkowskie muszą skutecznie chronić swoje terytoria i skutecznie kontrolować swoją granicę, tak aby polityka migracyjna nie była ogarnięta chaosem, bezładem i brakiem jakiejkolwiek kontroli – podkreślił szef polskiego rządu.

Obaj przywódcy będą starali się wpływać skutecznie na strategie europejskie dotyczące bezpieczeństwa Europy i kwestii migracyjnej.

Wolna Ukraina to bezpieczna Europa

Solidarność całej Europy jest obecnie priorytetem, aby wspomóc Ukrainę w walce z Rosją. Nie jest to wyłącznie kwestia bezpieczeństwa Ukrainy, ale także Polski i całego kontynentu.

– Grecja i Polska konsekwentnie wspierają Ukrainę od czasu rosyjskiej napaści. Bardzo doceniam, że przy wszystkich różnicach historycznych, kulturowych znajdujemy wspólny język, jeśli chodzi o kształtowanie polityki europejskiej wobec Ukrainy. Jestem przekonany, że dzięki naszej współpracy polityka europejska w tej kwestii będzie bardzo konsekwentna – zapewnił Donald Tusk.

Premier Grecji podkreślił też rolę Polski, jaką odgrywa w pomocy Ukrainie. Jednocześnie zapewnił o dalszym wsparciu jego kraju dla broniącej się Ukrainy.

– Wiemy, że Polska odgrywa bardzo ważną rolę, jako państwo sąsiadujące, i stoimy po Waszej stronie. Spotkałem się też ostatnio z Prezydentem Zełenskim na szczycie Trójmorza i tam zapewniłem go, że nadal będziemy wspierać Ukrainę we wszystkich możliwych aspektach – militarnym i politycznym – jak długo będzie to potrzebne – mówił szef greckiego rządu.

Wspólnie dla przyszłości Unii Europejskiej

W ostatnich dniach w Warszawie europejscy liderzy dyskutowali nad przyszłością Unii Europejskiej. W ramach konsultacji “Strategic Agenda” politycy omówili dalsze plany i priorytety Wspólnoty na najbliższe 5 lat. Rozmowy w tym temacie kontynuowali Premierzy Polski i Grecji podczas dwustronnego spotkania.

– Będziemy kontynuować naszą współpracę nad ukształtowaniem nowej kompozycji politycznej w Unii Europejskiej po wyborach. Jestem przekonany, że dzięki temu, że stanowimy naprawdę bardzo dobrze współpracujący duet, łatwiej nam będzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego szybko budować nową konstrukcję europejską – zadeklarował Donald Tusk.

Wczoraj szef polskiego rządu rozmawiał również o tym z Premier Estonii Kają Kallas.

Polscy strażacy wspierają Grecję w najtrudniejszych sytuacjach

Grecja w ostatnich latach zmaga się z groźnymi pożarami, z którymi greccy strażacy nie są w stanie poradzić sobie sami. Polska straż pożarna dwukrotnie angażowała się w pomoc, za co podziękował Premier Grecji. Szef greckiego rządu wspomniał również o poszukiwaniu formuły stałego wsparcia przez polskich strażaków.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni, zwłaszcza że w obliczu katastrofy klimatycznej, z którą mieliśmy ostatnio do czynienia, polscy strażacy stanęli na wysokości zadania. Pracujemy w tej chwili nad mechanizmem stałej obecności tych strażaków, którzy mogliby nam w szczególnych przypadkach pomóc. To by był dobry, praktyczny przykład prawdziwej solidarności europejskiej, wsparcia i pomocy – mówił Kiriakos Mitsotakis.

Zbliża się sezon letni, co wiąże się z kolejnymi zagrożeniami pożarowymi dla Grecji. Premier Donald Tusk zapowiedział kontynuację rozmów z Premierem K. Mitsotakisem na temat możliwości dalszego wsparcia ze strony Polski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ fr/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2024, 15:53
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ