Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Białym Domu (komunikat)

12.04.2023, 09:33aktualizacja: 12.04.2023, 11:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KPRM informuje:

Pierwszy dzień wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki rozpoczął się od spotkania z wiceprezydent Kamalą Harris w Białym Domu w Waszyngtonie. Rozmowa szefa polskiego rządu z amerykańską polityk obejmowała wiele tematów m.in polskie i amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo w Europie, współpracę w zakresie energetyki oraz kontrakty zbrojeniowe między naszymi krajami. Szef polskiego rządu podkreślił również znaczenie inwestycji amerykańskich w Polsce. Stany Zjednoczone są jednym z najbliższych sojuszników Polski – nasze relacje są dziś prawdopodobnie silniejsze niż kiedykolwiek. Współpraca gospodarcza i współpraca w dziedzinie wojskowości to najważniejsze punkty aktualnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych.

Polsko-amerykańskie partnerstwo to fundament bezpiecznej przyszłości

W dniach 11 – 13 kwietnia 2023 r. premier Mateusz Morawiecki przebywa w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jest to kontynuacja wzmacniania naszych relacji dwustronnych, bezpośrednio po wizycie prezydenta Joe Bidena w Warszawie.

- Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest absolutnym fundamentem naszego bezpieczeństwa. Nasze bezpieczeństwo opiera się na dwóch filarach: współpracy gospodarczej i współpracy w dziedzinie obronności. Jadę do Stanów Zjednoczonych, aby oba te filary wzmacniać, wzmacniać ich fundament, budować je we współpracy z naszymi sojusznikami – podkreślił szef polskiego rządu przed wylotem do Waszyngtonu.

Wizyta premiera Polski w USA obejmuje kilka ważnych punktów – na kolejne dni przewidziano spotkanie z przedstawicielami czołowych firm amerykańskiego sektora zbrojeniowego oraz udział w debacie w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szef polskiego rządu udzieli również kilku wywiadów czołowym mediom amerykańskim przedstawiając polski punkt widzenia na bieżące tematy.

Amerykańskie inwestycje w Polsce to kluczowy element naszego partnerstwa

Ważnym tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z amerykańską wiceprezydent były wspólne projekty i inwestycje. Polska oparła się rosyjskiemu szantażowi energetycznemu i zerwała z zależnością od rosyjskich surowców energetycznych. Dziś patrzymy w przyszłość i budujemy perspektywy dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Zawarliśmy umowę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Energia jądrowa dla Polski to ważny krok w kierunku bardziej ekologicznej i bezpieczniejszej przyszłości naszej gospodarki.

– Jednym z projektów, które omawiałem z panią wiceprezydent Kamalą Harris, był projekt energetyki jądrowej. Tutaj obecność amerykańskich inwestorów jest szczególnie intensywna i szczególnie istotna – powiedział szef polskiego rządu.

Ponadto, Polska jest gotowa na przyjęcie kluczowych inwestycji od największych amerykańskich firm z sektora technologii. Amerykanie widzą jak wielkie możliwości rozwoju oferuje nasz kraj. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że amerykańskie inwestycje technologiczne w Polsce przyniosą ogromne korzyści w postaci dodatkowego kapitału, wysokopłatnych miejsc pracy oraz dalszych możliwości rozwoju dla Polek i Polaków.

– Dzisiaj, tutaj z Waszyngtonu, mogę powiedzieć, że wiem, że będą kolejne inwestycje w Polsce - wysoko zaawansowane inwestycje, inwestycje w najnowsze technologie, ale także inwestycje zbrojeniowe. To niezwykle ważna rzecz w dobie budowania i cementowania sojuszu polsko-amerykańskiego – zaznaczył szef polskiego rządu.

Zaopatrujemy Wojsko Polskie w najnowocześniejszy sprzęt

Jednym z ważnych tematów wizyty szefa polskiego rządu w Stanach Zjednoczonych jest realizacja polsko-amerykańskich kontraktów na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego dla polskiej armii. Rozbudowa naszego potencjału obronnego, na który w 2023 r. przeznaczamy 4% PKB, opiera się na wyposażeniu naszych żołnierzy w sprzęt polskiej produkcji, ale również w najnowocześniejsze technologie produkowane w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Kupujemy amerykański sprzęt i jednocześnie wspieramy amerykańskie inwestycje zbrojeniowe w naszym kraju, które bezpośrednio przełożą się na bezpieczeństwo Polski.

– Polska chce budować najsilniejszą armię w Europie, dlatego chcemy współpracować z najbardziej zaawansowanym przemysłem obronnym na świecie, czyli przemysłem amerykańskim – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Już w ciągu najbliższych lat nasze wojsko będzie wyposażone w najlepsze na świecie czołgi M1A2 Abrams SEPv3 oraz myśliwce wielozadaniowe piątej generacji F-35A. Dodatkowo, polskie niebo będzie strzeżone przez sprawdzone baterie systemu PATRIOT, a polscy żołnierze będą operowali wyrzutniami typu HIMARS. Zamówienia na ten nowoczesny sprzęt to część polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej - w rękach polskich żołnierzy będzie stanowił silną podstawę obronności naszego kraju na najbliższe dekady.

Polska jest dziś przykładem polityki zdrowego rozsądku

Europa i cały świat jest dziś w przełomowym momencie historii i geopolityki – agresja Rosji na Ukrainę pokazała, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Podkreślamy, że naszą siłą i kierunkiem na przyszłość są nasze wartości oparte o wolność, pokój, demokrację i współpracę.

– Nie ma narodów, które bardziej kochają wolność niż Polacy i Amerykanie - to także nas jednoczy – podkreślił premier.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z wiceprezydent Kamalą Harris o znaczeniu wspólnoty transatlantyckiej w obronie naszych wartości. Mamy wspólne spojrzenie na globalne wyzwania i wiemy, że zjednoczona Europa w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki zagwarantują nam bezpieczną przyszłość.

– Polska stara się utrzymywać najbardziej zdroworozsądkową politykę opartą o ścisły sojusz ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Unii Europejskiej. To najlepsza droga dla Polski na kolejne lata - taka droga, która na pewno zapewni nam bezpieczeństwo, a także pomoże nam wejść na przyspieszoną ścieżkę dobrobytu – podsumował szef polskiego rządu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2023, 09:33
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ