Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Krynica Forum: historyczny kongres w jednym z najważniejszych regionów dzisiejszego świata

19.09.2023, 13:46aktualizacja: 19.09.2023, 18:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Moryl (1)
Fot. PAP/M. Moryl (1)
Szeroko pojęte bezpieczeństwo - militarne, energetyczne i klimatyczne, stanowiło centralną oś tegorocznego Krynica Forum. Do małopolskiego uzdrowiska na kolejną odsłonę prestiżowego kongresu przybyli m.in. prezydenci Polski, Litwy i Słowenii, premier Korei, jak również ponad 2300 innych gości - przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki czy biznesu. Jednym z kluczowych punktów programu było Forum Polsko-Koreańskie otwierające perspektywę na zawarcie kolejnych, intratnych kontraktów gospodarczo-wojskowych.

Hasłem przewodnim Krynica Forum 2023 było „Empowering the Region”, i to właśnie rosnącej roli regionów (w ramach Unii Europejskiej oraz całego, na nowo kształtującego się od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę świata) poświęcona była większość spośród ponad stu paneli eksperckich i niezliczonych rozmów kuluarowych.

„Jesteśmy w Małopolsce, a to właśnie ten region, wraz z graniczącymi z Ukrainą Podkarpaciem i Lubelszczyzną, odgrywa dziś kluczową rolę w dostarczaniu zaopatrzenia naszym sojusznikom, a w przyszłości stanie się główną bazą dla tysięcy firm zaangażowanych w odbudowę ukraińskiej infrastruktury” - przekonuje Piotr Krasnowolski, rzecznik prasowy Krynica Forum 2023.

Na prestiżowym kongresie nie zabrakło postaci z pierwszych stron gazet, a to, co mówiły, było uważnie śledzone we wszystkich stolicach Europy i świata.

„Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nausėda, premier Republiki Korei Han Duck-soo - to goście honorowi, którzy zaszczycili tegoroczną edycją naszego kongresu. W Krynicy pojawili się również przedstawiciele szeroko pojętego biznesu, od Rafała Brzoski z InPost po wielu reprezentantów sektora MŚP generującego ponad połowę PKB Polski” - mówi Piotr Krasnowolski.

Prezydenci Polski i Litwy wspólnie uczestniczyli w debacie otwarcia pt. „Architektura bezpieczeństwa w regionie po 24 lutego 2022. Szczególna rola Polski i Litwy w kontekście agresji Rosji na Ukrainę”.

„Kolejne wspólne wizyty w Kijowie uzmysłowiły nam, że współpraca naszych państw, które przyjaźnią się z Ukrainą oraz graniczą z Białorusią i Rosją, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko naszego regionu, ale być może dla większości świata” - mówił prezydent Andrzej Duda podczas dyskusji.

To właśnie bezpieczeństwo, w każdym tego słowa znaczeniu, stanowiło główną oś całego trzydniowego kongresu. Świadczy o tym zainteresowanie, jakim cieszyło się Forum Polsko-Koreańskie, czyli cykl przemówień, debat i spotkań pomiędzy przedstawicielami naszych polityków, samorządowców i przedsiębiorców z azjatyckimi partnerami. Jest to o tyle istotne, że z Republiką Korei łączą Polskę coraz liczniejsze i bardziej intratne związki, zarówno w dziedzinie wojskowości, jak i związane z rozwojem energetyki atomowej.

„Partnerska współpraca Korei i Polski tylko w ciągu ostatniej dekady to wielomiliardowe inwestycje w najbardziej innowacyjne sektory naszych gospodarek oraz wzajemne wsparcie we wzmacnianiu potencjału militarnego. Tylko w 2022 roku obroty handlowe pomiędzy naszymi krajami przekroczyły 10 miliardów dolarów” - powiedział Han Duck-soo, premier Korei Południowej.

Wśród uczestników ponad setki debat znaleźli się obecni i byli parlamentarzyści, naukowcy, biznesmeni, przedstawiciele prywatnych firm i państwowych spółek, naukowcy, artyści.

„Krynica Forum to platforma otwartej wymiany myśli, dyskusji na najważniejsze tematy społeczno-gospodarcze oraz budowania relacji na najwyższym szczeblu. Celem naszego projektu jest wzmacnianie bezpieczeństwa, spójności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej” - podkreśla Marietta Gieroń, prezes Krynica Forum.

Dlatego właśnie w kolejnych przemówieniach powracała idea budowy tzw. Trójmorza, rozumianego jako przestrzeń współpracy państw położonych między Bałtykiem, Adriatykiem a Morzem Czarnym, z racji historycznych zaszłości mocniej uodpornionych na rosyjską propagandę od naszych zachodnich sojuszników. Projekt ten od samego początku cieszy się wsparciem prezydenta RP.

„Ta inicjatywa pokazała swoje znaczenie szczególnie w ostatnim czasie, gdy okazało się, jak bardzo potrzebne są wszelkie projekty infrastrukturalne, które zrealizowaliśmy, także w kontekście przemieszczania sprzętów, zapasów i pomocy na Ukrainę” - zauważył Andrzej Duda.

Partnerem Głównym Krynica Forum 2023 jest Województwo Małopolskie, a w jego przygotowanie aktywnie włączyły się również władze Miasta Krakowa.

Wszystkie informacje oraz retransmisje najważniejszych debat śledzić można na stronie wydarzenia.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.09.2023, 13:46
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.