Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Łódzkie: zakończony ring dróg dużych prędkości wokół aglomeracji łódzkiej

07.07.2023, 15:12aktualizacja: 07.07.2023, 15:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

GDDKiA
GDDKiA
Budowa odcinka drogi ekspresowej S14, pomiędzy węzłami Aleksandrów Łódzki i Emilia została zakończona – poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dofinansowana z funduszy UE inwestycja domyka ring składający się z autostrad i dróg ekspresowych wokół aglomeracji łódzkiej.

GDDKiA poinformowała, że ruch na oddanym odcinku będzie odbywał się od piątku 7 lipca, ale w ciągu kilku najbliższych dni należy spodziewać się niewielkich ograniczeń związanych z przystosowaniem oznakowania pionowego do nowej organizacji ruchu.

Oddany do użytkowania odcinek drogi ekspresowej S14 - od węzła Aleksandrów Łódzki (S14/DK71) do węzła Emilia (S14/A2/DK91) - ma dwie jezdnie o długości blisko 16 km. Ma poprawić bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego i Zgierza, ponieważ wyprowadził z obu miast ruch tranzytowy, zarówno osobowy, jak i ciężki.

Nowy odcinek jest uzupełnieniem oddanego w czerwcu ubiegłego roku ponad 12-kilometrowego odcinka S14 pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki. Oddana w piątek trasa domyka ring dróg wokół aglomeracji łódzkiej, ma także usprawnić ruch tranzytowy w centrum kraju. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, bo układ drogowy pozwala wybrać alternatywną trasę przejazdu.

Całkowity koszt budowy nowego odcinka S14 między węzłem Aleksandrów Łódzki i węzłem Emilia to nieco ponad 811 milionów złotych. Zakończony wcześniej odcinek pomiędzy węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki kosztował blisko 670 milionów złotych.

Budowa obu odcinków drogi ekspresowej S14 była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna kwota dofinansowania, to ponad 903,6 miliona złotych.

Ring wokół aglomeracji łódzkiej to dziś ok. 112 km jezdni autostrad i dróg ekspresowych. Jego północną częścią o długości ok. 20 km jest autostrada A2, wschodni odcinek to ponad 30 km autostrady A1, południowym fragmentem jest ponad 21 km drogi ekspresowej S8, a zachodnia część ringu to ok. 41 km drogi ekspresowej S14.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2023, 15:12
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ