Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAP: Poczta Polska otrzyma 750 mln zł rekompensaty (komunikat)

13.06.2024, 18:34aktualizacja: 14.06.2024, 10:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje:

W Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana umowa z Pocztą Polską, która pozwoli na wypłatę spółce prawie 750 mln zł.

Jest to rekompensata za koszty, jakie Poczta Polska poniosła w związku ze świadczeniem usługi powszechnej w latach 2021-2022.

"Mam nadzieję, że te pieniądze pozwolą poczcie funkcjonować w tym roku w miarę bezpiecznie" - powiedział Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych, który sprawuje nadzór nad spółką.

Rząd podejmuje starania, by rozwiązać trudną sytuację, w jakiej znalazła się spółka na skutek wieloletnich zaniedbań. Działania rządu umożliwiły podpisanie umowy i dokonanie wypłaty dla Poczty Polskiej.

5 lutego były Minister Aktywów Państwowych, Borys Budka spotkał się z Margrethe Vestager, Wiceprzewodniczącą Wykonawczej Komisji Europejskiej i Komisarz ds. konkurencji. Komisja Europejska potwierdziła wstępną ocenę, że wypłata finansowania kosztu netto za lata 2021 i 2022 przed zakończeniem notyfikacji nie narusza prawa UE. Ustalenia te otworzyły drogę do nowelizacji Prawa pocztowego, która umożliwiła udzielenie spółce wstępnej płatności.

"Usługa powszechna jest usługą deficytową, więc środki pozwalają pokryć straty, które były wygenerowane w poprzednich latach" – informował Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej.

Jacek Bartmiński dodał, że rekompensata jest istotna dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, mimo że nie przekłada się na trwałą poprawę jego sytuacji. Do tego konieczna jest bowiem kompleksowa transformacja. Kluczowym elementem jest zaś transformacja cyfrowa.

Wszelkie badania i analizy jednoznacznie wskazują też, że poprawa efektywności Poczty Polskiej wymaga zmiany organizacji pracy, z jednoczesnym wsparciem nieprzerwanego funkcjonowania placówek. Zarząd Poczty Polskiej intensywnie pracuje nad planem, który dopasuje profil działalności do wymagań rynku i oczekiwań klientów, oraz zwiększy konkurencyjność zatrudnienia w spółce.

"Transformacja rozpocznie się w tym roku i proces ten będzie trwał wiele lat. Mamy świadomość, że Poczta Polska musi zostać wymyślona na nowo, by mogła funkcjonować na rynku, świadczyć usługi i sprostać oczekiwaniom klientów" – argumentował wiceminister Jacek Bartmiński.

Priorytetem prowadzonych działań jest trwałe ustabilizowanie sytuacji spółki, podniesienie jakości świadczonych usług i poprawa sytuacji pracowników spółki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ klem/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.06.2024, 18:34
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ