Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAP: Polskie wojsko otrzyma nowe śmigłowce produkowane w kraju (komunikat)

01.07.2022, 16:01aktualizacja: 01.07.2022, 16:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje:

"To ważny dzień dla Polski i Lubelszczyzny. Podpisana dzisiaj umowa pozwala na zakup nowoczesnego sprzętu produkowanego tutaj w Świdniku. Co przełoży się na rozwój regionu i nowe miejsca pracy" – mówi wicepremier Jacek Sasin podczas uroczystości podpisania umowy na zakup dla polskiej armii śmigłowców produkowanych w Świdniku.

Kontrakt dla Świdnika oznacza koniunkturę dla miejscowych zakładów lotniczych, a dla mieszkańców nowe miejsca pracy i stabilizację. Sprzęt zamówiony dla polskiego wojska produkowany w kraju to prestiż i nowe inwestycje dla regionu, zwłaszcza, że Lubelszczyzna nadal jest jednym z najbiedniejszych regionów w Polsce i UE.

"Lubelszczyzna potrzebuje wsparcia i takich inwestycji, potrzebuje rozwoju nowych technologii i nowych przedsięwzięć, dlatego robimy wiele by tworzyć warunki dla biznesu. Mowa m.in. o budowie infrastruktury drogowej" – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Podpisana umowa z Leonardo przewiduje zakup 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW-149 produkowanych w Świdniku. Śmigłowce wraz z pakietem logistycznym mają zostać dostarczone w latach 2023-2029. Kontrakt będzie wart 1,1 mld euro i będzie największym zamówieniem śmigłowców z polskiej wytwórni.

"Polska jest krajem bezpiecznym. Mamy mocną armie, której chcemy zapewnić nowoczesny sprzęt, a z drugiej strony podnosić zasobność regionu. Przełamujemy niemoc i przekraczamy bariery, które do tej pory ograniczały rozwój" – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Zakontraktowane śmigłowce zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Będą one mogły realizować także takie zadania jak: transport żołnierzy, wsparcie pododdziałów z powietrza, prowadzenie operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych. Może latać w dzień i w nocy.

Pakiet logistyczny umowy przewiduje: zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Natomiast pakiet szkoleniowo-symulatorowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2022, 16:01
Źródło informacji map
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ