Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAP: Wiceminister J.Bartmiński rozmawiał z pikietującymi przed budynkiem MAP pocztowcami (komunikat)

23.04.2024, 17:10aktualizacja: 23.04.2024, 17:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje:

"Rozumiemy Państwa obawy o miejsca pracy i o przyszłość Poczty Polskiej. Minister Aktywów Państwowych nie wyobraża sobie, żeby przedsiębiorstwo z prawie 500-letnią historią przestało istnieć. Wspólnie i w dialogu będziemy pracować nad poprawą sytuacji polskiej poczty" – powiedział wiceminister Jacek Bartmiński, który po przyjęciu petycji, wyszedł do osób zgromadzonych przed budynkiem Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Transformacja Poczty Polskiej jest absolutnym priorytetem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Firma odnotowała w 2023 roku historyczną stratę. Ministerstwo podkreśla, że od pierwszego dnia po przejęciu resortu kierownictwo MAP podjęło intensywne działania, by rozwiązać trudną sytuację Poczty. Minister Borys Budka zabiegał w Brukseli o zgodę na udzielenie jej pomocy publicznej. W tym celu udało się także przeprowadzić przez Sejm i Senat nowelizację ustawy Prawo Pocztowe, którą jednak Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego. W tej chwili w MAP procedowana jest umowa dotacyjna, która umożliwi wypłatę Poczcie Polskiej pierwszej transzy rekompensaty za świadczenie usługi powszechnej za lata 2021-2022.

"Robimy wszystko, by 750 mln zł jak najszybciej trafiło do Poczty Polskiej. Przygotowanie płatności jest na ostatniej prostej, finalizujemy uzgodnienia z Prokuratorią Generalną. Niezwłocznie po otrzymaniu formalnego stanowiska będziemy starali się podpisać stosowną umowę i przekazać pieniądze Poczcie" – argumentuje wiceminister Jacek Bartmiński.

Eksperci zwracają uwagę, że aby sytuacja Poczty Polskiej mogła ulec poprawie na stałe, spółka wymaga kompleksowej transformacji, która pozwoli na synergię tradycji z nowoczesnymi wyzwaniami. Wszelkie badania i analizy jednoznacznie wskazują, że poprawa efektywności wymaga zmiany organizacji pracy, z jednoczesnym wsparciem nieprzerwanego funkcjonowania placówek Poczty Polskiej. Przygotowanie całego procesu jest absolutnym priorytetem dla nowego zarządu.

W następstwie opracowywanego planu transformacji, który w nadchodzących tygodniach zarząd Poczty Polskiej ma przedłożyć radzie nadzorczej, przedstawione zostaną kolejne kroki, służące dopasowaniu profilu działalności Poczty Polskiej do wymagań rynku oraz oczekiwań klientów, jak również – zwiększeniu konkurencyjności zatrudnienia w spółce.

"MAP będzie ze swojej strony uważnie analizował ten proces i pilnował, by jak najmniej dotknął on pracowników" – deklaruje wiceminister Jacek Bartmiński.

Celem wszystkich działań jest trwałe ustabilizowanie sytuacji Poczty Polskiej, podniesienie jakości świadczonych usług i poprawa sytuacji pracowników.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ klem/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.04.2024, 17:10
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ