Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAP: Wizyta ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w Supraślu i Białymstoku (komunikat)

12.09.2023, 20:08aktualizacja: 13.09.2023, 09:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje:

Minister Jacek Sasin wziął dziś udział w prezentacji kartki pocztowej dot. zniszczeń wojennych wydanej przez Pocztę Polską. Pan minister Jacek Sasin był także z wizytą w ośrodku treningowym Jagiellonia Białystok, gdzie podpisał umowę na dofinansowanie stadionu Jagiellonia Białystok, na zakup zadaszania boiska. Przesyłamy cytaty z przemówień Pana ministra.

- W naszym programie, który prezentowaliśmy kilka dni temu przewidzieliśmy cały duży obszar wsparcia i dbałości o nasze dziedzictwo. W ramach tych wielu działań planowane jest powołanie Narodowej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa - instytucji, która zadba w przyszłości o to, aby było ono nie tylko chronione, ale też odtwarzane.

- Chcemy spotęgować działania w ramach programu, który dzisiaj roboczo nazywamy "programem odzyskiwania Polski", czyli również odbudowy zabytków, które w ramach naszej tragicznej historii wojen, zaborów, okupacji, zostały zniszczone. Tutaj w Supraśl ten program został o wiele lat wyprzedzony, bo te odzyskiwanie Polski zakończyło się wraz z odbudową tej wspaniałej świątyni wraz z wyposażeniem, freskami, dbałością o zachowanie tradycji tego miejsca.

- Będąc w takim miejscu i przy okazji prezentacji kartki pocztowej poświęconej zniszczeniom wojennym, jakich dokonali niemieccy okupanci na terytorium Polski, trudno nie wspomnieć o kwestii odszkodowań wojennych. Skala zniszczeń jaka dotknęła Polskę była zaplanowaną akcją w ramach totalnej wojny wywołanej przez Hitlera i Stalina, przez Niemcy i Związek Sowiecki. Polska poniosła bardzo wiele strat ludzkich i materialnych. Dzisiaj byłaby dużo bogatszym, zasobniejszym krajem, gdyby nie nieszczęścia, które spadły na nas podczas II wojny światowej.

- Dzisiaj mamy pełne prawo, aby domagać się zadośćuczynienia. Mamy obowiązek wręcz jako Polska domagać się, aby te straty były wyrównane. To nie tylko obowiązek wobec tych pokoleń, które cierpiały i nie doczekały już w większości dzisiejszych dni, ale również wobec Polski współczesnej, bo przecież te straty pamiętamy, one w dalszym ciągu odciskają się piętnem na naszej obecnej rzeczywistości.

- Śp. Prezydent Lech Kaczyński jako prezydent Warszawy doprowadził do policzenia strat jakie poniosła stolica z rąk niemieckich okupantów. Nasz rząd dokonał tego w skali całego kraju. Policzyliśmy i dzisiaj wiemy, jak wielkie to były straty – ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych. Kwota astronomiczna, która odpowiada 10-ciu rocznym budżetom państwa. Tyle straciliśmy, tyle moglibyśmy zainwestować w nasz rozwój, bogactwo i lepszą teraźniejszość. Domagamy się, aby te pieniądze do Polski wpłynęły, żeby posłużyły również temu odzyskiwaniu Polski, abyśmy mogli odzyskać wszystko to, co niemieccy okupanci zniszczyli w Polsce.

- Pałac Saski i Monaster Supraski to dowody na bestialstwo okupantów niemieckich w Polsce. Miejsca te były niszczone, ponieważ stanowiły świadectwo wielkiej kultury polskiego państwa.

-Chcę podkreślić szczególną rolę spółek Skarbu Państwa we wspieraniu polskiego sportu. Według raportu za rok 2022 r. wydatki państwowych firm na sponsoring sportowy wzrosły do ogromnej kwoty 1,22 mld zł. Największym sponsorem jest Orlen, ale też inne polskie firmy - energetyczne, instytucje finansowe, banki, PZU. Właściwie wszystkie spółki Skarbu Państwa są zaangażowane we wspieranie polskiego sportu.

- Na odtworzenie zadaszenia pneumatycznego nad boiskiem zostanie przeznaczona kwota 2,3 mln zł. Ta decyzja jest przejawem zainteresowania naszego rządu wspieraniem kultury fizycznej szczególnie ludzi młodych, którzy chcą uprawiać sport.

- To nie są przypadkowe działania, to nasze głębokie przekonanie o potrzebie wspierania sportu. Jeśli chodzi o budżet państwa to te środki rządowe, budżetowe, jak i ze spółek Skarbu Państwa przeznaczane na sport, to nie tylko uzupełnienie naszej polityki zdrowotnej, ale przede wszystkim powód do dumy, satysfakcji. Warto inwestować w młodych ludzi, którzy w ten sposób realizują swoje pasje.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.09.2023, 20:08
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ