Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAP ws. udziału ministra Jacka Sasina w Forum Ekonomicznym w Krynicy (komunikat)

14.09.2023, 17:30aktualizacja: 14.09.2023, 17:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje:

Minister Jacek Sasin wziął udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Przesyłamy cytaty z wystąpień Pana ministra.

-W SMRy inwestuje Orlen, a za nią poszły inne polskie spółki jak KGHM i Enea oraz energochłonny przemysł Grupa Azoty. To szansa na produkowanie tańszej energii.

-Polska jest pionierem jeśli chodzi o wprowadzenie SMRów do funkcjonującej energetyki. To Spółki Skarbu Państwa w Polsce zaczęły realizować te projekty. To realna perspektywa uzupełnienia naszego miksu energetycznego.

-Energetyka jądrowa w Polsce jest już rozpędzoną lokomotywą, która w ciągu kilku - kilkunastu lat zmieni polski miks energetyczny. Za 12 lat pierwszy prąd może popłynąć z elektrowni atomowej i ta data jest jak najbardziej realna.

-Udział odnawialnych źródeł energii w naszym miksie energetycznym stale rośnie. W czasie naszych rządów to tempo wyraźnie przyśpieszyło w stosunku do lat poprzednich. Jednak strategiczne znaczenie w bezpieczeństwie energetycznym będzie miała energetyka jądrowa.

-My odrzucamy te ideologie, które słychać dzisiaj w Europie. Ideologie, które mówią, że Europa może wyprodukować dla siebie odpowiednią ilość energii, odchodząc od węgla, gazu i atomu. Uważamy, że to jest polityka marzycielska.

-Ochrona klimatu, środowiska jest wielkim wyzwaniem, któremu musimy sprostać. Dlatego jako kraj przyjmujemy politykę zmierzającą do zeroemisyjności, która ma skutecznie inicjować i przeprowadzać transformację energetyczną.

-Naszym głównym wspólnym przedsięwzięciem jest elektrownia jądrowa, ta elektrownia w systemie współpracy największych polskich i koreańskich firm energetycznych pomoże w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego.

-Jednym z naszych podstawowych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. Oprócz tego militarnego, to właśnie bezpieczeństwo energetyczne decyduje o tym, czy kraj zachowa swoją suwerenność, niepodległość, możliwość nieskrępowanego rozwoju.

-Polska jest dobrym, obiecującym krajem do inwestowania, pomimo wojny za granicą. Biznes koreański traktuje Polskę jako dobre miejsce do inwestowania. Mam nadzieję, że inne państwa wezmą przykład z naszych koreańskich partnerów i liczba inwestycji w naszym kraju się zwiększy.

-Nasza współpraca zyskuje mocny wymiar poprzez zagadnienia energetyki jądrowej. Republika Korei należy w tej chwili do najważniejszych partnerów gospodarczych i politycznych Polski w regionie Azji i Pacyfiku. Stosunki dwustronne, które łączą Polskę i Republikę Korei rozwijają się dynamicznie, szczególnie w sferze gospodarczej i wojskowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.09.2023, 17:30
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ