Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Marszałek Ortyl: Podkarpackie należy do regionów, które bardzo dobrze absorbują fundusze UE

27.10.2022, 10:29aktualizacja: 27.10.2022, 10:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl; Fot.: PAP/Wojtek Jargiło
marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl; Fot.: PAP/Wojtek Jargiło
Województwo podkarpackie należy do regionów, które bardzo dobrze absorbują fundusze europejskie, naszym planem jest takie zamknięcie starej perspektywy finansowej, żeby nie utracić przysłowiowego euro – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

„Należymy do regionów, które dobrze absorbują fundusze, znajdujemy się na czele tabeli absorbcji tych funduszy. Naszym planem jest takie zamknięcie tej starej perspektywy finansowej, żeby nie utracić przysłowiowego euro. Mamy kilka projektów, które mają charakter otwarty, są taką swoistą skarbonką i wszelkie oszczędności, które się pojawiają – bo takie czasami mają miejsce – trafiają do tych projektów” – powiedział Władysław Ortyl.

Marszałek wyjaśnił, że to system uzgodniony z Komisją Europejską, który pozwoli regionowi wykorzystać 100 proc. środków finansowych z obecnej perspektywy funduszy europejskich. Podkreślił, że w negocjacjach z KE chce pokazać doświadczenia w wykorzystaniu środków kończącej się perspektywy finansowej i pochwalić się projektami, które są realizowane dzięki funduszom unijnym, m.in. budową Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej współfinansowanej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„Dziś ta kolej w godzinach szczytu, jeżeli chodzi o przywóz do pracy, do szkół, funkcjonuje w odstępach półgodzinnych, jest naprawdę bardzo dobrze napełniona, wykorzystana, ale wymaga oczywiście rozwoju. Budujemy wielkie centrum naprawcze i obsługowe, które pozwoli z dobrą jakością wykonywać przeglądy codzienne, przeglądy okresowe. Jest naprawdę bardzo nowoczesne. Mogę powiedzieć taki symbol węża z wodą i szczotki, która myje nasze pociągi odejdzie już w niepamięć. Tak powinno być, bo dziś inaczej jak w sposób z dobrą jakością nie można ani wykorzystywać środków, ani realizować projektów” – powiedział marszałek województwa podkarpackiego.

rkj/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.10.2022, 10:29
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ