Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Marszałek Świętokrzyskiego: ochrona środowiska i wsparcie przedsiębiorczości priorytetem w nowej perspektywie środków UE województwa

17.03.2023, 14:48aktualizacja: 17.03.2023, 14:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
„Priorytetem obecnej perspektywy Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego jest ochrona środowiska i wsparcie przedsiębiorczości” - powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. Pierwszych konkursów ogłaszanych przez samorząd województwa można się spodziewać już na początku II kw. br.

„W tamtej perspektywie staraliśmy się wyrównywać pewne poziomy w stosunku do innych regionów i jak cała Polska - do innych krajów UE. Teraz naszymi priorytetami będzie wsparcie przedsiębiorczości i ochrona środowiska. Dla przedsiębiorców to jest 20 proc. naszej alokacji, natomiast sprawy związane z ochroną środowiska - ponad 35 proc. Oczywiście nie zaniedbujemy kwestii rozwoju infrastruktury: drogowej, transportowej, mobilności miejskiej, ale przedsiębiorczość i ochrona środowiska będą główne” - powiedział marszałek Bętkowski.

Przypomniał, że negocjacje z KE zostały zakończone na początku 2023 roku, a środki w Funduszach Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021-2027 są wyższe niż w poprzedniej perspektywie.

„Środki, które będziemy mieli do dyspozycji w perspektywie 2021-27 to 1 miliard 453 miliony euro. Oczywiście do tego jeszcze dochodzą środki z programu Polski Wschodniej” - dodał.

Poinformował też, że do Komisji Europejskiej zostały już wysłane pierwsze kryteria wyboru projektów; mają one być także przedstawione podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, które odbędzie się 30 marca.

„Chcemy już przyjąć skonsultowane z KE kryteria naboru w poszczególnych projektach. Myślę, że w tych projektach związanych z Europejskim Funduszem Społecznym Plus zaczniemy już na początku drugiego kwartału. Natomiast projekty z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego myślę, że od połowy roku będą już realizowane, a do końca roku większość tych projektów będzie rozpoczęta” - zapowiedział Andrzej Bętkowski.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.03.2023, 14:48
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ