Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Mazowsze laureatem nagrody Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (wideo)

21.06.2024, 09:15aktualizacja: 21.06.2024, 09:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Komitet Regionów
Fot. Komitet Regionów
Przyznanie naszemu regionowi nagrody Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2025 to docenienie wysiłku, innowacyjności i zaradności ponad 900 tys. firm działających na Mazowszu – powiedział w Brukseli Adam Struzik, marszałek województwa. Komitet Regionów docenił także wkład lokalnej administracji Mazowsza w niesienie pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

Nagroda Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ang. European Entrepreneurial Region, EER), przyznawana przez Europejski Komitet Regionów (KR) od 2010 roku, przyznawana jest tym regionom i miastom UE, które realizują najbardziej ambitne, innowacyjne strategie wspierania i promowania firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Zaproszenie do składania wniosków w ramach EER 2025 zostało ogłoszone przez Vasco Alvesa Cordeiro, przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów, podczas Zgromadzenia MŚP (SME Assembly) w Bilbao, najważniejszego wydarzenia dedykowanemu unijnym małym i średnim przedsiębiorstwom.

„Burmistrzowie, radni lokalni, ministrowie regionalni, wraz ze swoimi administracjami, pracują każdego dnia, aby zapewnić obywatelom kluczowe usługi publiczne. Dysponują oni również narzędziami, dzięki którym otwieranie, zarządzanie i rozwijanie działalności gospodarczej w Europie staje się prostsze, sprawiedliwsze i bardziej przejrzyste” – powiedział wówczas Vasco Cordeiro.

20 czerwca br., podczas drugiego dnia 161. sesji plenarnej Europejskiego Kongresu Regionów poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Nagrody: Xunta de Galicia (Rada Galicji; Hiszpania), Żupania krapińsko-zagorska (Komitat [odpowiednik województwa] krapińsko-zagorski; Chorwacja) oraz województwo mazowieckie.

„Doceniliśmy starania autonomicznego regionu Xunta de Galicia w pobudzanie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i zaangażowanie lokalnych władz w odwracanie trendu  ich depopulacji. Region Żupania krapińsko-zagorska koncentruje się na wprowadzaniu innowacji do tradycyjnych sektorów, jak turystyka czy rzemiosło. Mazowsze z kolei zasłużyło na wyróżnienie, konsekwentnie budując korzystne środowisko biznesowe dla start-upów, promieniujące na całą Europę Środkowo-Wschodnią” – wyjaśnił Vasco Alves Cordeiro.

Odbierając nagrodę Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, przypomniał o stale rosnącym potencjale ekonomicznym Mazowsza: w tym regionie zarejestrowanych jest ponad 900 tys. przedsiębiorstw, z czego aż 98 proc. to mikro-, małe lub średnie firmy. Wytwarzają one łącznie niemal 25 proc. całego PKB naszego kraju.

„Wielka w tym rola obszaru metropolitalnego Warszawy, jednak zadaniem władz województwa jest dbanie o równomierny rozwój całego regionu. Dlatego nie zapominamy o promocji i wsparciu istotnych ośrodków lokalnych, takich jak Radom, Płock czy Ostrołęka, a także obszarów wiejskich” – powiedział Adam Struzik. Przypomniał także, że mazowieckie firmy mogą korzystać z szeregu ułatwień, udogodnień i źródeł finansowania m.in. dzięki sprawnemu wykorzystywaniu przez administrację wojewódzką środków europejskich.

Marszałek przypomniał także o zaangażowaniu władz lokalnych w pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji: ułatwieniach w dostępie do lekarzy i psychologów, wsparciu w znajdywaniu pracy czy nauce języka, a także nawiązywaniu współpracy  z ukraińskimi firmami, z których wiele przeniosło się lub otworzyło właśnie na Mazowszu.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.06.2024, 09:15
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ