Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC KPRM: Małopolska cyfrowa gmina (komunikat)

15.10.2021, 17:39aktualizacja: 15.10.2021, 17:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:

Już w poniedziałek rusza pierwszy nabór wniosków w wartym miliard złotych programie „Cyfrowa Gmina”. Udział w nim będą mogły wziąć m.in. 122 małopolskie gminy. W piątek w Olkuszu i Tarnowie z ich przedstawicielami spotkał się minister Janusz Cieszyński.

„Cyfrowa Gmina” to projekt skierowany do wszystkich gmin w Polsce, finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU.

Za chwilę pierwszy nabór

- „Cyfrowa Gmina” to program, którego budżet to miliard złotych z Funduszy Europejskich i który w całości przeznaczamy na cyfrowe wsparcie samorządów. To Wy – samorządowcy i samorządy jesteście najbliżej swoich mieszkańców. To u Was realizowane są usługi dla ludzi – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W spotkaniach w Olkuszu wzięli też udział m.in. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz. Do Tarnowa minister Janusz Cieszyński przyjechał na zaproszenie poseł Anny Pieczarki.

Program „Cyfrowa Gmina” kierujemy do wszystkich gmin w Polsce, pierwszy nabór rusza już w najbliższy poniedziałek (18 października). Będą mogły wziąć w nim udział m.in. 122 gminy z Małopolski. Pozostałe małopolskie samorządy (60) będą mogły zgłosić się w kolejnych naborach.

Tylko w pierwszym naborze na wsparcie małopolskich samorządów przeznaczamy ponad 38 milionów zł. W sumie na całe województwo małopolskie, we wszystkich naborach – niemal 60 milionów.

Za otrzymane w ramach „Cyfrowej Gminy” pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić sprzęt komputerowy dla jednostek podległych, przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami - wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.

- To od Was będzie zależało, na które z tych działań przeznaczycie te pieniądze. Jedno działanie będzie obowiązkowe – audyt cyberbezpieczeństwa. Chcemy stworzyć mapę cyberbezpieczeństwa samorządów w Polsce i mamy nadzieję, że dzięki temu działaniu wzmocnimy techniczny i kompetencyjny potencjał gmin do zapobiegania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa – mówił małopolskim samorządowcom minister Janusz Cieszyński.

Do 2 milionów

- Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie - minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna - 2 000 000 zł - mówi minister Janusz Cieszyński. - Przygotowany przez nasz rząd program pomoże wyrównać możliwości samorządów w zakresie cyfryzacji. Wysokość wsparcia będzie zależeć od wielkości, liczby mieszkańców i zamożności gminy, czyli tzw. wskaźnika podatkowego G. Dzięki takiemu podejściu wyrównujemy szanse mniej zamożnych gmin – dodaje.

Nabór wniosków prowadzić będzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Zasady rozliczania projektu przygotowaliśmy tak, by samorządowcy mieli jak najłatwiej. To 100% finansowania, bez wkładu własnego, łatwe rozliczenie, a także możliwość refinansowania wydatków poniesionych od lutego 2020 r.

Wszystkie szczegóły programu „Cyfrowa Gmina”, wzory dokumentacji, numer infolinii dla samorządowców można znaleźć na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa – gov.pl/cppc.

Zachęcamy do składania wniosków w projekcie „Cyfrowa Gmina”. Przypominamy, startujemy już w najbliższy poniedziałek - 18 października.

Cyfrowa Małopolska

Program „Cyfrowa Gmina” to niejedyna inicjatywa, która wspiera cyfrowy rozwój gmin na terenie województwa małopolskiego. Inny to m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa. W jego ramach realizujemy w Małopolsce inwestycje szerokopasmowe. Łączna wartość projektów to prawie 421 milionów złotych, wartość dofinansowania – ponad 242 miliony, a łączna liczba gospodarstw domowych, które w wyniku tych działań będą miały (wiele już ma) dostęp do szybkiego internetu to 120 296.

Nie tylko podłączamy internet, ale pomagamy też szkołom w zakupie sprzętu komputerowego.

W ramach programu Zdalna Szkoła, czyli programu wsparcia samorządów w zakupie sprzętu do zdalnej edukacji dofinansowanie dostały wszystkie 182 małopolskie gminy, na łączną kwotę prawie 13 milionów złotych. Dzięki temu wsparcie trafiło do 1169 szkół - 5607 uczniów i 811 nauczycieli, a dzięki tym środkom w województwie małopolskim kupiono łącznie 5 534 komputerów i 531 tabletów.

W ramach programu Zdalna Szkoła+ dofinansowanie dostało 181 gmin, na łączną kwotę prawie 16,5 miliona złotych. Dzięki temu wsparcie trafiło do 1175 szkół – 6600 uczniów i 1037 nauczycieli, a dzięki tym środkom w woj. małopolskim zakupiono łącznie 7213 komputerów i 485 tabletów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

rkj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.10.2021, 17:39
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ