Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC KPRM: W listopadzie w e-usługach bez zmian. Jest dobrze! (komunikat)

03.12.2021, 14:55aktualizacja: 03.12.2021, 14:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:

Każdego dnia listopada średnio niemal 7800 Polaków zakładało profil zaufany, a ponad 10 tysięcy pobierało aplikację mObywatel. Oto e-usługowe podsumowanie ostatniego miesiąca.

Listopad był kolejnym miesiącem, który zapisze się w historii profilu zaufanego (PZ). 10 listopada ktoś w Polsce założył 13-milionowy PZ.

e-Polak potrafi!

Profil zaufany umożliwia potwierdzanie tożsamości w kontaktach z e-administracją. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu wiele spraw urzędowych możemy załatwić online. Z PZ korzysta już 13 187 040 Polaków, z czego w listopadzie założyło go 233 969 osób.

- Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne i proste. Najszybciej i najwygodniej zrobić to przez internet, np. korzystając z bankowości elektronicznej. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości – wystarczy, że uda się do jednego z ponad 1500 punktów potwierdzających profil zaufany. To np. urzędy miast, placówki pocztowe i wiele innych instytucji – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Warto mieć profil zaufany, przydaje się w wielu sytuacjach – dodaje.

Michał Czernecki tłumaczy, jak założyć profil zaufany przez internet. e-Polak potrafi! – obejrzyj instruktaż.

Profil zaufany to także klucz do e-usług, czyli spraw urzędowych, które można załatwić bez wizyty w urzędzie. Jakie to sprawy? Ich pełną listę znajdziecie na portalu GOV.pl. A my, jak co miesiąc, sprawdziliśmy, z których e-usług Polacy korzystają najchętniej. e-Polak potrafi!

Popularna historia

W listopadzie bez zaskoczeń. Najpopularniejszą e-usługą była Historia Pojazdu. Polacy skorzystali z niej 18 359 279! Nie dziwi nas ta popularność. Dzięki tej e-usłudze szybko i za darmo (!) można sprawdzić, czy pojazd (auto/motocykl, itp.), który planujemy kupić nie był kradziony, jego stan licznika, dane techniczne i wiele innych informacji, o których przyszły właściciel wiedzieć powinien!

Jeśli już kupiliście lub sprzedaliście swoje auto – powinniście wiedzieć, że trzeba to zgłosić. W urzędzie! Ale na szczęście nie trzeba iść do urzędu, by tego obowiązku dokonać. Wystarczy skorzystać z naszej e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. Przez 30 dni listopada Polacy skorzystali z niej 81 431 razy!

Polscy kierowcy często sprawdzają też online swoje punkty karne. W listopadzie zrobili to 1 611 344 razy. Jeśli także jesteście ciekawi, jaki jest stan Waszego konta powinniście wiedzieć, że są dwa internetowe sposoby, aby tę informację zdobyć:

1. Licznik punktów karnych znajdziecie w naszej aplikacji mObywatel. To tylko jeden z wielu powodów, by ją zainstalować w swoim telefonie.

2. Możecie też skorzystać z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne, którą znajdziecie na GOV.pl (w listopadzie nasz portal odwiedziło ponad 14,4 milionów użytkowników!).

- W obu przypadkach – w pierwszym do uruchomienia aplikacji, w drugim – do zalogowania się do e-usługi będziemy potrzebowali profilu zaufanego – przypomina minister Adam Andruszkiewicz.

Jeśli jesteśmy przy e-usługach kojarzących się z jazdą autem, ruszaniem w trasę, to mamy też coś dla pasażerów – nie aut, a autobusów, busów i autokarów. To e-usługa Bezpieczny autobus, dzięki której szybko, wygodnie i za darmo sprawdzicie, czy pojazd, do którego wsiadacie jest bezpieczny. W listopadzie pasażerowie skorzystali z tej możliwości 79 986 razy.

Urząd w domu, dokumenty w telefonie

Większość naszych e-usług to jednak sprawy typowo urzędowe. Polacy doceniają wygodę, którą daje możliwość ich załatwiania bez konieczności wizyty… w urzędzie. Dowody? Liczby!

W ostatnim miesiącu z e-usługi Wyślij pismo ogólne skorzystano 186 112 razy, a to oznacza, że każdego dnia listopada do urzędów trafiało średnio ponad 6200 elektronicznych pism ogólnych.

Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego to kolejna popularna e-usługa. W listopadzie Polacy skorzystali z niej 22 500 razy.

Przez internet można także się zameldować lub wymeldować. W ostatnim miesiącu skorzystano z niej 18 328 razy.

12 393 – to liczba najmłodszych Polaków, których narodziny rodzice zgłosili online w listopadzie. Umożliwia to e-usługa Zgłoś urodzenie dziecka. A jeśli jesteśmy przy dzieciach… Być może nie wiecie, ale przez internet można złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka. Z tej możliwości, a dokładnie z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego, w ostatnim miesiącu skorzystało 3975 Polaków.

A skoro jesteśmy przy dowodach osobistych… to powinniście pamiętać, że jeśli Wasz dokument zaginął - warto to zgłosić. Możecie to zrobić online korzystając z e-usługi Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód. W listopadzie skorzystało z niej 4620 osób.

I na koniec wisienka na torcie – jeśli chcecie mieć swoje dokumenty zawsze przy sobie, zainstalujcie i korzystajcie z naszej aplikacji mObywatel. Znajdziecie tam dane z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, wspominany już licznik punktów karnych, certyfikat szczepienia, e-recepty… w listopadzie pobrało ją ponad 300 tysięcy Polaków! Oznacza to, że każdego dnia ostatniego miesiąca przybywało nam średnio ponad 10 tysięcy nowych mObywateli. e-Polak potrafi!

Sprawy urzędowe przez internet? e-Polak potrafi! – obejrzyj.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2021, 14:55
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ