Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Ponad 3 miliony Polaków musi złożyć wniosek o dowód osobisty (komunikat)

25.04.2024, 17:26aktualizacja: 26.04.2024, 11:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty. Liczba dokumentów, które utracą ważność przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Sprawdź, czy Twój dowód nie straci ważności. Jeśli tak, złóż wniosek o nowy - online.

Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić Twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi go mieć.

Jak uzyskać dowód osobisty?

Wniosek możesz złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie. Jeśli składasz przez internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie masz 30 dni od złożenia wniosku przez internet.

Jeśli dopiszesz się do Rejestru Danych Kontaktowych, System Rejestrów Państwowych wyśle Ci automatycznie powiadomienie o zbliżającym się upływie ważności dowodu osobistego (a także paszportu) - 90, 60, 30 i 14 dni przed terminem. W przypadku paszportu dodatkowo dostaniesz powiadomienie o przekazaniu paszportu kurierowi.

Sprawdź, w jaki sposób złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego.

Wszystkie dowody wydawane od 4 marca 2019 roku to e-dowody. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Dowód osobisty – informacje oraz na stronie e-dowód

Potrzebujesz zdjęcia do dowodu? Zobacz, jak łatwo i poprawnie możesz je przygotować: Zdjęcie do dowodu lub paszportu

Nowy dowód osobisty możesz odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy (usługa online)

Sprawdź, jakie jeszcze usługi online dotyczące dowodu osobistego warto znać.

Zgubiłeś dowód?

Twój dowód osobisty zaginął lub został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej - najlepiej przez internet.

Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego - unieważnij dowód (usługa online)

Jeśli myślisz, że twój dowód jeszcze się odnajdzie, skorzystaj z innej usługi. Możesz go czasowo zawiesić i wycofać jego zawieszenie, kiedy go znajdziesz. Sprawdź, jak to zrobić – zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego. Z tej usługi możesz skorzystać tylko wtedy, gdy zaginiony dowód jest e-dowodem wydanym po 4 marca 2019 roku.

Dowód twojego dziecka, podopiecznego lub osoby, której jesteś pełnomocnikiem, zaginął albo został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej:

Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby - unieważnij dowód (usługa online)

Jeśli myślisz, że dowód twojego dziecka lub podopiecznego jeszcze się odnajdzie, skorzystaj z innej usługi. Możesz czasowo zawiesić zaginiony dowód i wycofać jego zawieszenie, kiedy go znajdziesz. Sprawdź, jak to zrobić – zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby.

Dowód osobisty - usługi online

Zobacz, z jakich usług publicznych online, związanych z Twoim dokumentem, możesz jeszcze skorzystać.

- Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych (usługa online)

- Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony (usługa online)

- Uzyskaj dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych (usługa online)

- Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego (usługa online)

- Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu dziecka lub innej osoby (usługa online)

- Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu (usługa online)

- Zgłoś nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych dziecka lub innej osoby (kradzież tożsamości) - unieważnij dowód (usługa online)

- Zgłoś nieuprawnione wykorzystanie swoich danych osobowych (kradzież tożsamości) - unieważnij dowód (usługa online)

Pamiętaj, że do skorzystania z usług publicznych online przyda Ci się profil zaufany. Sprawdź, jak wygodnie i łatwo możesz go zyskać. Oczywiście, jeśli jeszcze go nie masz!

Krok po kroku profil zaufany

Aby założyć profil zaufany, wejdź na stronę: pz.gov.pl/ i kliknij na pole Zarejestruj się w prawym górnym rogu. Wybierz sposób, jakim chcesz uzyskać profil zaufany.

A możesz to zrobić na cztery sposoby:

1. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

2. Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem.

3. Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

4. Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku – potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz – proces założenia profilu zaufanego jest naprawdę prosty. Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ – znajdziecie na GOV.pl.

Do zobaczenia online!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mpg/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2024, 17:26
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ