Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MEN informuje:
Ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Do udziału w akcji zostały zaproszone wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w Polsce oraz polskie szkoły za granicą.
Minister Dariusz Piontkowski zaśpiewał hymn narodowy wspólnie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach w województwie podlaskim.
– Odśpiewanie w szkołach hymnu narodowego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" to radosne przypomnienie, że Polska jest niepodległa – powiedział minister Dariusz Piontkowski. – Wiem, że tym najmłodszym to jeszcze niewiele mówi, dla nich jest to coś oczywistego, ale starsi pamiętają, że nie zawsze tak było. Nie zawsze Polska była niepodległa – dodał szef MEN.
Minister edukacji podkreślał, że Narodowe Święto Niepodległości ma radosny charakter i w ten sposób powinno być celebrowane. Wskazywał, że wspólne śpiewanie to znak radości z wolnej ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie.
Minister Edukacji Narodowej potwierdził, że przedsięwzięcie będzie kontynuowane w kolejnych latach.
– Chcemy tę akcję kontynuować. Chcemy, aby w kolejnych latach ona również funkcjonowała - zaznaczył Szef MEN.
Do wspólnego śpiewania hymnu o godz. 11:11 przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju. Najwięcej z województw: mazowieckiego (2902 szkół), śląskiego (2254 szkół), wielkopolskiego (2207 szkół) oraz małopolskiego (2091 szkół). Dużą popularnością przedsięwzięcie cieszyło się także wśród uczniów z województw: podkarpackiego (1339 szkół), lubelskiego (1210 szkół), dolnośląskiego (1202 szkół), pomorskiego (1166 szkół) oraz łódzkiego (1133 szkół).
Udział w akcji "Szkoła do hymnu" zgłosiły także szkoły polskie za granicą. Otrzymaliśmy ponad 100 zgłoszeń ze szkół polonijnych z całego świata. We wspólne śpiewanie włączyło się blisko 1000 uczniów. Najwięcej szkół zgłosiło się ze: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Armenii, Afryki, Kazachstanu, Ukrainy, Turcji, a także z krajów europejskich takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria, Litwa czy Belgia.
"Szkoła do hymnu" jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji "Rekord dla Niepodległej", w której wzięło udział ponad 5 milinów uczniów i nauczycieli z ponad 24 tysięcy placówek.
Inicjatorem akcji jest Minister Edukacji Narodowej Edukacji oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
Relacje ze wspólnego śpiewania hymnu narodowego można oznaczać na profilach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w mediach społecznościowych z hasztagiem #SzkołaDoHymnu oraz na stronach internetowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sic/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.11.2019, 15:59 |
Źródło informacji | MEN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |