Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF: 1000 firm podejrzanych o udział w obrocie fikcyjnymi fakturami (komunikat)

29.10.2021, 11:43aktualizacja: 29.10.2021, 11:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA), rozbiła grupę przestępczą, która zajmowała się obrotem fałszywymi fakturami.

Zatrzymano 33 osoby.

78 osób usłyszało zarzuty karne i karne-skarbowe.

KAS i CBA rozbiły grupę, która obracała fikcyjnymi fakturami. Faktury wystawiano w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Dokumentowały nieprzeprowadzone transakcje, dotyczące zakupu oraz sprzedaży usług (m.in. transportowych, budowlanych, IT) oraz obrotu towarami. Grupę tworzyła sieć firm – ok. 1000 podmiotów.

Służby, w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, przeszukały ponad 100 lokali mieszkalnych, firm oraz miejsc przechowywania dokumentacji finansowo-księgowej. 200 funkcjonariuszy KAS i CBA przeprowadziło akcję na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Zatrzymano 33 osoby. W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymani usłyszeli zarzuty wykorzystywania nierzetelnych faktur oraz wyłudzeń podatkowych. Wobec 4 z nich Prokuratura złożyła wniosek do Sądu o tymczasowe aresztowanie. Zatrzymane osoby były odpowiedzialne za organizację i kierowanie procederem oraz posługiwanie się nierzetelnymi fakturami. Zabezpieczono majątek zatrzymanych na poczet grożących im kar – ok. 7,5 mln zł.

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie (MUCS) prowadzi obecnie ok. 130 kontroli wobec podmiotów biorących udział w tym procederze. Pozostali uczestnicy procederu będą skontrolowani przez organy podatkowe. 30 proc. prowadzonych spraw zostanie wkrótce zakończonych, w związku ze złożonymi przez skontrolowane podmioty korektami. Wartość nierzetelnych faktur, którymi się posługiwały przekracza 1 mld zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bf/ lena/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2021, 11:43
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ