Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF: czerwcowa oferta oszczędnościowych obligacji skarbowych (komunikat)

24.05.2023, 19:29aktualizacja: 25.05.2023, 10:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

Preferencyjna, atrakcyjniejsza cena sprzedaży w drodze zamiany.

Oprocentowanie obligacji detalicznych utrzymaliśmy na poziomie z maja.

Im dłuższą obligację kupisz w zamianie tym zyskasz więcej.

Dla posiadaczy obligacji, których termin wykupu przypada w czerwcu przygotowaliśmy wyjątkową ofertę, która pozwala przedłużyć oszczędzanie na bardzo atrakcyjnych warunkach. Obligacje z czerwcowej oferty, z wyjątkiem obligacji 3-miesięcznych OTS0923, będą sprzedawane w drodze zamiany, po znacznie atrakcyjniejszej cenie w stosunku do standardowej. Dla każdego rodzaju obligacji będzie możliwe uzyskanie innego dyskonta. Znacznie wyższe dyskonto uzyska się wybierając dłuższą obligację. Najwyższe wartości dyskonta przewidziane są dla obligacji 4-letnich COI i 10-letnich EDO, których oprocentowanie jest oparte na inflacji. Promocyjne ceny zamiany dla poszczególnych rodzajów obligacji oferowanych w czerwcu wyniosą: 99,80 zł - dla obligacji 1-rocznych ROR0624, 99,70 zł - dla 2-letnich DOR0625, 99,60 zł - dla 3-letnich TOZ0626, 99,50 zł - dla 4-letnich COI0627 oraz 99,40 zł - dla 10-letnich obligacji oszczędnościowych EDO0633.

Dyspozycje zamiany można składać:

- przez Internet w za pośrednictwem serwisu obligacjeskarbowe.pl lub bezpośrednio na stronach: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, www.pkobp.obligacjeskarbowe.pl, www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.

- w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

- w sieci punktów sprzedaży Obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.

- przez telefon:

- PKO Bank Polski, pod numerem: 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy. Serwis telefoniczny jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny - - 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych.

- Bank Polska Kasa Opieki S.A., pod numerem: 22 591 22 00

Warunki emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w czerwcu

W czerwcu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75%, a 2-letnich 6,85%.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,85%. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7,00% dla 4-latek oraz 7,25% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 7,20% i 7,50% w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych instrumentów 0,00% dla obligacji 1-rocznych i 0,10% dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25%.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50% dla obligacji 6-letnich oraz 1,75% dla 12-letnich.

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Nasze obligacje są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.

Szczegółowe informacje o naszej bieżącej ofercie można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl

Specjalna oferta zamiany w czerwcu

- W czerwcu mamy przygotowaną wyjątkową ofertę zamiany. Nasi klienci, którzy zamierzają kontynuować oszczędzanie, będą mogli kupić w drodze zamiany obligacje, po specjalnych atrakcyjniejszych cenach. Im dłuższe nowe obligacje wybiorą w zamianie, tym więcej zyskają – niższa będzie cena nowych obligacji. W ramach promocji w czerwcu, obniżyliśmy cenę zamiany obligacji 1-rocznych do 99,80 zł, 2-letnich do 99,70 zł, 3-letnich do 99,60 zł i 4-letnich do 99,50 zł. Jeszcze niższą cenę zamiany – 99,40 zł oferujemy osobom, które zdecydują się nabyć w drodze zamiany obligację 10-letnią. Jest to doskonały moment na podjęcie decyzji o wydłużeniu horyzontu oszczędzania i lokowania kapitału w długoterminowych obligacjach. Niższa cena zamiany oznacza wyższy zysk – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie.

- Skarbowe obligacje oszczędnościowe cechuje modułowość, czyli możliwość ułożenia własnego planu oszczędzania przy wykorzystaniu ich zalet. Bardzo pomocną cechą jest ciągłość oszczędzania, czyli takie wykorzystanie obligacji, aby raz ulokowane w nich pieniądze pracowały dla nas cały czas – bez przerwy. Pomocne tutaj będzie połączenie dwóch elementów. Pierwszy, obligacje oferowane są w sposób ciągły i można w nie lokować codziennie i drugi, można zamieniać obligacje „stare” na „nowe”. Jeżeli mamy „stare” obligacje, czyli takie, które są wykupowane wystarczy, że złożymy dyspozycję zamiany. Wybieramy „nowe” obligacje, które chcemy otrzymać i w dniu wykupu stare obligacje są automatycznie zamieniane na nowe. W ten sposób nie tracimy ani jednego dnia, a dodatkowo możemy zyskać na niższej cenie nowych obligacji – dodaje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie.

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:

- w dowolnym momencie przez Internet w za pośrednictwem serwisu obligacjeskarbowe.pl lub bezpośrednio na stronach: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, www.pkobp.obligacjeskarbowe.pl, www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.

- przez telefon:

- PKO Bank Polski, pod numerem: 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy. Serwis telefoniczny jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych.

- Bank Polska Kasa Opieki S.A., pod numerem: 22 591 22 00.

- w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

- w sieci punktów sprzedaży Obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.

Jak założyć IKE-Obligacje?

Konto IKE-Obligacje można otworzyć w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego bądź POK Biura Maklerskiego PKO BP. Można również uzyskać dostęp zdalny do swojego IKE-Obligacje na warunkach określonych w „Regulaminie korzystania z dostępu do Rachunku Rejestrowego w zakresie obligacji skarbowych za pośrednictwem telefonu lub Internetu”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.05.2023, 19:29
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ