Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF: Moody’s potwierdza dotychczasowy rating Polski (komunikat)

29.04.2022, 23:21aktualizacja: 02.05.2022, 09:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

• 29 kwietnia 2022 r. agencja ratingowa Moody’s ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A2/P1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań.

• Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.

Agencja Moody’s w komunikacie prasowym, jako uzasadnienie utrzymania ratingu na dotychczasowym poziomie, wskazuje na odporność gospodarczą Polski oraz nadal silne ramy instytucjonalne, choć te stoją w obliczu wyzwań związanych z kwestią praworządności. Wg agencji ryzyko geopolityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę jest złagodzone poprzez gwarancje NATO oraz postępy w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Polska poradziła sobie z szokiem wywołanym pandemią koronawirusa bez negatywnych skutków gospodarczych co było głównie wynikiem korzystnej struktury konkurencyjnej polskiej gospodarki, przy stosunkowo niewielkiej zależności od eksportu i turystyki, oraz dużym wsparciem polityki fiskalnej i monetarnej. Moody’s prognozuje wzrost PKB w latach 2022 -2023 na poziomie 3%.

Perspektywy ratingu

Szybszy niż dotychczas oczekiwany powrót wskaźników zadłużenia do czasu sprzed kryzysu w połączeniu z solidnymi średniookresowymi perspektywami wzrostu gospodarczego miałby wpływ na wzrost ratingu Polski. Podczas gdy bazowy scenariusz Moody’s nie zakłada konfrontacji wojskowej z udziałem NATO, po każdym ataku militarnym na Polskę, jak również po cyberataku o znaczącym wpływie, nastąpiłaby natychmiastowa negatywna akcja ratingowa.

Negatywne dla ratingu byłoby również znaczne pogorszenie się stanu praworządności, oraz dalsze zaostrzenie konfliktu z instytucjami UE, a także znaczne pogorszenie sytuacji gospodarczej lub fiskalnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2022, 23:21
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.