Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: 47 mln euro na polskie inwestycje transportowe z Instrumentu „Łącząc Europę”. Umowy podpisane (komunikat)

01.12.2021, 13:05aktualizacja: 01.12.2021, 13:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MFiPR informuje:

Siedem polskich projektów transportowych otrzymało wsparcie z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Łączna wartość dofinansowania z UE dla projektów to 47 mln euro. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej aktywnie wspierało polskich beneficjentów w pozyskaniu funduszy. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, przedstawiciele beneficjentów oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali umowy na dofinansowanie.

– Projekty, które otrzymały dofinansowanie CEF to wielowymiarowe, innowacyjne i kompleksowe przedsięwzięcia studyjne. Przedsięwzięcia te koordynowane są przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – powiedział minister Grzegorz Puda. – Efekty tych prac znacznie poprawią komunikację pomiędzy najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi na terenie Polski, ale również w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – zaznaczył minister Grzegorz Puda.

Siedem polskich projektów, w tym 6 kolejowych otrzymało ponad 47 milionów euro dofinansowania z instrumentu CEF w ostatnim konkursie perspektywy 2014-2020. Nasz kraj znalazł się na szczycie listy państw Unii Europejskiej pod względem wartości pozyskanych środków.

Szef resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczył, że sprawny i innowacyjny transport na światowym poziomie, to większy transfer towarów przez terytorium Polski, a w konsekwencji koło zamachowe do rozwoju polskiej gospodarki na wielu płaszczyznach.

Zwycięskie projekty

Dofinansowanie z instrumentu Łącząc Europę, przyznano polskim projektom, których beneficjentami będą: PKP Polskie Linie Kolejowe, Centralny Port Komunikacyjny i Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

– Dzięki pozyskanym funduszom zostaną przygotowane do realizacji duże inwestycje infrastrukturalne, m.in. koleje dużych prędkości, inwestycje na liniach kolejowych, czy rozbudowa infrastruktury w Porcie Morskim Gdynia – powiedział minister Grzegorz Puda.

– Możemy tym samym mówić o otwarciu frontu robót dla wykonawców kolejowych i sektora morskiego w nowo otwartej perspektywie 2021-2027 – dodał minister.

Projekty PLK:

· Opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej E59 na odcinku Kędzierzyn Koźle–Chałupki, dofinansowanie CEF (85%) - 18,2 mln euro;

· Opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla budowy linii kolejowej E30 na odcinku Rzeszów-Medyka, dofinansowanie CEF (50%) - 1,15 mln euro;

· Opracowanie dokumentacji projektowej dostosowania stacji Krzyż do parametrów sieci bazowej TEN-T, dofinansowanie CEF (50%) - 1,03 mln euro;

· Opracowanie dokumentacji projektowej na linii kolejowej C-E30 na odcinku Opole Groszowice-Jelcz – Wrocław Brochów, dofinansowanie CEF (50%) - 2,37 mln euro.

Projekty CPK:

· Budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi wraz z włączeniem w linię nr 14 usprawniające połączenie na sieci bazowej TEN-T (prace projektowe), dofinansowanie CEF (50%) - 13,16 mln euro;

· Prace studyjne dla uzupełnienia brakującego odcinka w korytarzu Morze Północne-Morze Bałtyckie: kolej dużych prędkości pomiędzy Warszawą i Poznaniem , dofinansowanie CEF (50%) - 10,96 mln euro.

Projekt ZMP Gdynia:

· Prace przygotowawcze dla zadania inwestycyjnego „Rozbudowa infrastruktury dostępu w Porcie Gdynia”.

Za bezpośredni monitoring inwestycji odpowiedzialne będzie Centrum Unijnych Projektów Transportowych.Polska jest największym beneficjentem CEF Transport w Unii Europejskiej. W Polsce, łącznie z projektami zwycięskich spółek, realizowane jest 67 projektów współfinansowanych z Instrumentu „Łącząc Europę”. Obecnie na realizację projektów z udziałem środków CEF, przeznaczone jest ok. 31 mld złotych (7,2 mld euro), z czego dofinansowanie UE wynosi ponad 19 mld złotych (4,3 mld euro).

Łącząc Europę

CEF to instrument finansowy zarządzany centralnie przez Komisję Europejską, która dokonuje wyboru projektów do dofinansowania w wyniku ogłaszanych przez siebie konkursów. Tylko najważniejsze w skali całej UE projekty mają szansę otrzymać dofinansowanie. CEF wspiera trzy obszary: sieć transportową, energetyczną oraz cyfrową. W resorcie funduszy i polityki regionalnej koordynujemy wdrażanie CEF w sektorze transportowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.12.2021, 13:05
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ