Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: dodatkowe 8,5 mln zł na rozwój transportu miejskiego w gminach w Wielkopolsce (komunikat)

22.10.2021, 16:04aktualizacja: 22.10.2021, 16:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

8 projektów, które poprawią jakość transportu zbiorowego w aglomeracji poznańskiej, może otrzymać 8,5 mln zł dodatkowych środków z Funduszy Europejskich – ogłosił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas konferencji w Swarzędzu. Miasto ma szansę na dofinansowanie przebudowy i modernizacji istniejącego przejścia przy dworcu PKP. Dodatkowe fundusze będą przekazane, dzięki decyzji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

– Swarzędz może otrzymać fundusze unijne na przebudowę i modernizację istniejącego przejścia przy dworcu PKP. Projekt zintegruje różne formy transportu – kolej, autobusy oraz indywidualne środki transportu. Przejście zostanie dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami – podkreślił wiceminister Waldemar Buda. Planowana wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich to 1,65 mln zł.

– Nie tylko Swarzędz może liczyć na wsparcie. 8,5 mln zł chcemy rozdysponować również na projekty transportowe w Szamotułach, Promnicach (gmina Czerwonak), gminie Mosina, Komornikach, Suchy Las, Rokietnicy oraz Puszczykowie – dodał wiceminister Buda.

Nowe projekty przejdą teraz proces identyfikacji do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020. To oznacza, że muszą być ujęte w strategii Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Wymaga to podjęcia prac przez samorządy i aktualizacji strategii ZIT. W następnej kolejności wnioski o dofinansowanie będą podlegać ocenie przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. – Mamy nadzieję, że samorządy przygotują dobre aplikacje i będą mogły skorzystać z tych dodatkowych środków – dodał wiceminister.

Fundusze Europejskie wspierają transport zbiorowy

Z programu Infrastruktura i Środowisko MFiPR przeznaczyło około 10 mld zł na rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. Realizowane projekty obejmują budowę i modernizację infrastruktury tramwajowej i autobusowej, zakup nowego taboru tramwajowego, trolejbusowego i autobusowego, elementy Inteligentnych Systemów Transportowych, budowę węzłów przesiadkowych oraz rozbudowę II linii metra warszawskiego. Dzięki tym inwestycjom zmniejszy się zatłoczenie motoryzacyjne w miastach, poprawi płynność ruchu i zostanie ograniczony negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.10.2021, 16:04
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ