Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Dwie dekady funkcjonowania Inicjatywy JASPERS w Polsce (komunikat)

09.07.2025, 19:55aktualizacja: 09.07.2025, 19:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Wsparcie realizacji prawie 500 projektów m. in. z takich obszarów jak energetyka, innowacje i transport - to efekt współpracy Polski z Inicjatywą JASPERS. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej trwa międzynarodowa konferencja pn. ”Shaping Cohesion Policy Together”, która prezentuje nowe kierunki polityki spójności UE oraz ewolucję roli doradztwa Europejskiego Banku Inwestycyjnego i zadań JASPERS.

Wydarzenie, które odbywa się tuż po polskiej prezydencji w Radzie UE, skupia się z jednej strony na wsparciu, jakie w ciągu ostatnich lat polscy beneficjenci otrzymali od ekspertów JASPERS. Z drugiej strony dyskusja koncentruje się na dostosowaniu wsparcia do nowych priorytetów, takich jak bezpieczeństwo, obronność i mieszkalnictwo.

- Z perspektywy czasu trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie szeregu skomplikowanych inwestycji bez eksperckiego wsparcia z Inicjatywy JASPERS. Dzięki temu w ciągu minionych dwóch dekad zrealizowano kilkaset projektów, które przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki i z których wszyscy korzystamy – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.

Inicjatywa JASPERS w Polsce to wspólne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które wspierają państwa członkowskie UE w przygotowywaniu dużych, skomplikowanych lub pilotażowych projektów ubiegających się o dofinansowanie z funduszy unijnych. Jej celem jest zapewnienie wysokiej jakości wniosków o dofinansowanie składanych do Brukseli oraz wsparcie instytucji zarządzających funduszami UE.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć, które otrzymały wsparcie eksperckie Inicjatywy JASPERS, wymienić należy:

- dokumentację aplikacyjną projektów dla setek kilometrów autostrad, dróg ekspresowych i linii kolejowych;

- doradztwo w kwestiach horyzontalnych istotnych dla przygotowania projektów, m.in. zmiany klimatu, kwestie środowiskowe, oceny ekonomiczne, wpływ pomocy publicznej na projekty, w szczególności dokumenty stanowiące główne źródło metodologii do przygotowania analiz kosztów i korzyści w sektorze transportu (tzw. Niebieskie Księgi);

- zwiększenie zdolności administracyjnej beneficjentów kluczowych inwestycji;

- wsparcie doradcze dla wybranych miast przy przygotowaniu i opracowaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP);

- dokumentacja dla projektu zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na rzece Odrze w województwie śląskim (polder), który podczas zeszłorocznej powodzi ochronił tysiące istnień ludzkich i ich dobytek.

Dzięki Inicjatywie JASPERS wspierane były także działania wzmacniające potencjał techniczny i instytucjonalny Polski. Skorzystały z niej m. in. takie podmioty publiczne jak: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Koordynacyjna rola MFiPR

Od 2006 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni rolę instytucji koordynującej współpracę z Inicjatywą JASPERS w Polsce. Przykładowe obszary aktywności dotyczą:

- energetyki,

- innowacji,

- transportu,

- rozwoju miast,

- gospodarki wodnej i ściekowej,

- zmian klimatu.

Beneficjenci mogą otrzymać bezpłatne wsparcie doradcze na wczesnym etapie realizacji projektu, m.in. w zakresie badań sektorowych, studiów wykonalności, analiz ekonomicznych i finansowych, ocen środowiskowych czy też zamówień publicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ has/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.07.2025, 19:55
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ